fbpx
  • Siste nytt
  • Populært
Video er i artikkelen nedenfor. (Foto: Samnytt / Politiet)

VIDEO: Se klankrigen i Sverige fra politiets kroppskamera

desember 23, 2021
PARTILEDER I NORGESDEMOKRATENE, GEIR UGLAND JACOBSEN. (Foto: Privat)

Partileder: «Legg ned NRK!»

november 26, 2025
(Pixabay)

90 prosent av søkerne om julehjelp er muslimer

november 24, 2025
Illustrasjonsbilde / Pixabay

Når valgte vi vekk familien?

oktober 26, 2025
Meya Åberg (16) ble overfallsvoldtatt av en 18-årig flyktning fra Eritrea. (Foto: Privat / Remix News)

Svenske Meya (16) ble voldtatt av Mohamed – saken får internasjonal oppmerksomhet

oktober 23, 2025
(Illustrasjon: Wikipedia / PST / Etterretningstjenesten).

Hvor er politiet, PST, Forsvaret og etterretningstjenesten?

oktober 21, 2025
Foto: Politiet. Antifascister arrestert av politiet i Portland, Oregon, USA.

Forestill deg at du er «antifascist»

oktober 6, 2025
Droner har blitt svært aktuelle i moderne krigføring. Nå har flere blitt observert i Oslo som førte til at Gardermoen ble stengt. (Illustrasjonsbilde: CC0 Public Domain)

Leserinnlegg: Dronene på Oslo Lufthavn Gardermoen – falsk flagg?

oktober 3, 2025
(Youtube logo / Lykten.no)

Youtube innrømmer massiv politisk sensur – tilbyr brukere å komme tilbake!

september 24, 2025
Øyvind Eikrem under Norgesdemokratenes remigrasjonskonferanse. (Foto: Norgesdemokratene).

Ideen om repatriering vinner fram – også i Norge

september 5, 2025
Muhammad (Anonymisert av avisen Bild) / 16-årige Liana. Foto: Train tracks at Brundall by Helen Steed, CC BY-SA 2.0 / Privat / Samnytt.se

Ukrainsk jente (16) flyktet fra krigen – myrdet av ulovlig innvandrer i Tyskland

september 4, 2025
(Illustrasjonsbilde / polisen).

Politiet: Flere utvisninger forhindret over 100.000 forbrytelser

august 22, 2025
(Bilde: Privat / Samnytt.se / iStock)

79-årig pleiepasient fikk kattemat til frokost – «Språkutfordringer»

august 9, 2025
(Illustrasjon: Norgesdemokratene.no)

Vold, ran og drap – til høsten kan du stoppe det

juni 1, 2025
(Illustrasjonsbilde / Pixabay)

Er NATO en forsvarsorganisasjon?

april 19, 2025
Skjermbilde fra Youtube. Anne Weider Aasen rynker på nesen. (Video lenger ned i saken).

Rynket på nesen, men ga konservativt bokforlag medhold (VIDEO)

februar 28, 2025
(Foto: Legatum Publishing)

Ytringsfrihet under press i bokbransjen

februar 27, 2025
(Illustrasjon)

Faktisk.no fratatt retten til faktasjekking

januar 14, 2025
Massepsykose (Illustrasjon/Grok/Lykten.no).

Massepsykose – hvordan kan nordmenn være så lette å lure?

januar 4, 2025
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
fredag, desember 5, 2025
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Utenriks

VIDEO: Se klankrigen i Sverige fra politiets kroppskamera

Hundrevis av personer fra Midtøsten og Afrika er involvert i en klankrig i byen Borås. Konflikten har vart i lang tid og ført til masseslagsmål med våpen. Se videoen fra politiets egne kameraer.

Redaksjonen Av Redaksjonen
desember 23, 2021
i Utenriks
Reading Time: 2 mins read
Video er i artikkelen nedenfor. (Foto: Samnytt / Politiet)

Video er i artikkelen nedenfor. (Foto: Samnytt / Politiet)

835
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Det er nettsiden Samnytt som skriver om konflikten i byen Boråas, en time vest for Gøteborg.

Området Norrby blir beskrevet som «særskilt utsatt», med tusenvis av fremmedkulturelle mennesker samlet på et mindre geografisk område. I 2015 hadde området 3.735 innbyggere, hvorav 2.378 enten var utenriksfødte eller utenlandske statsborgere. Over en tredjedel av områdets innbyggere skal være under 18 år gamle. De største utenlandske befolkningsgruppene i området kommer fra Somalia, Bosnia, Afghanistan, Libanon og Irak.

Det siste året skal det ha vært flere større sammenstøt på gater og torg, der mennesker med afrikansk og Midtøsten-bakgrunn har angrepet hverandre, ikke sjelden med våpen.

I følge Samnytt skal bakgrunnen være en konflikt der en arabisk mann skal ha sagt «neger» til en afrikansk mann, og deretter ha blitt mishandlet på stedet. Dette skal ha blitt bekreftet av politiets etterforskningsprotokoll. En video sluppet av politiets egne kroppskameraer viser uroen og den høye temperaturen blant den ikke-svenske lokalbefolkningen.

Polisens video från det våldsamma klankriget i Norrby.

En polis fick glasflaska i huvudet och började blöda kraftigt. Han uppger att situationen var farlig och att man var i underläge.

S är ansvariga för att kriminaliteten ökat. Sluta rösta på dem så vi kan vända utvecklingen! pic.twitter.com/NmRavlcgr0

— Färbåd Jalali (@farbodjalali) December 23, 2021

I begynnelsen av desember ble 14 personer siktet for opptøyene og volden. De involverte skal være i alderen 15-53 år, samtlige med ikke-svensk, fremmedkulturell bakgrunn. De skal være mistenkte for voldelige opptøyer, grov mishandling og brudd mot knivloven. Flere av de mistenkte skal tilhøre samme slekt med bakgrunn fra Libanon og Syria. Politiet skal i protokollen beskrive partene for «klaner».

Politiet skal ha kontaktet den lokale moskeen i området for å få hjelp av «høyt ansette personer» i den somaliske klanen for å «oppfordre til ro og orden». Man skal også ha hatt møter med representanter for den arabiske klanen, for å få avsluttet konflikten.

Under ett av opptøyene skal en politimann på plassen ha fått en flaske i hodet og blødde kraftig. Da måtte man tilkalle politiets innsatsstyrke for å få kontroll over den kaotiske situasjonen.

Det er tidligere bekreftet av svensk politi at man har rundt 60 såkalte «utenforskapsområder», der politiet ikke lenger har full kontroll over lov og orden i området. Dette inkluderer at offentlig transport ikke går hele dagen, eller visse tidspunkter, der ambulanser og brannbiler må ha politieskorte under utrykning, og der selv politiet må komme med minst to biler, der den andre politibilen har som oppgave å beskytte den første bilen fra hærverk og angrep.

Norrby, der den pågående klankonflikten nå finner sted omtales som et «særskilt utsatt område» fra en kriminalitet- og sosioøkonomisk ståsted. Også området Hässelholmen er på den samme listen. Man omtaler disse områdene som «parallell-samfunn» med sterk islamsk innflytelse. En del av denne innflytelsen går ut på å tvinge kvinner til å gå med slør (hijab), til tross for at de jobber i offentlig sektor. Områdene har også sterke innslag av sosial kontroll av kvinner med bakgrunn i religion og æreskultur.

Borås er en by med store utfordringer i forbindelse med sin høye innvandrerbefolkning. Det er bare 2.5 timer fra ghettoen til den norske grensen. (Skjermbilde / Google Maps).
Tags: BoråsGøteborginnvandringKlankrigpolitietSverigeutenforskapsområde
Del334Tweet209Del42

Unsubscribe
Redaksjonen

Redaksjonen

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.

 
Laster kommentarer...
Kommenter
    ×