fbpx
  • Siste nytt
  • Populært

Hva er ekte skandinavisk? Ingenting

februar 16, 2020
PARTILEDER I NORGESDEMOKRATENE, GEIR UGLAND JACOBSEN. (Foto: Privat)

Partileder: «Legg ned NRK!»

november 26, 2025
(Pixabay)

90 prosent av søkerne om julehjelp er muslimer

november 24, 2025
Illustrasjonsbilde / Pixabay

Når valgte vi vekk familien?

oktober 26, 2025
Meya Åberg (16) ble overfallsvoldtatt av en 18-årig flyktning fra Eritrea. (Foto: Privat / Remix News)

Svenske Meya (16) ble voldtatt av Mohamed – saken får internasjonal oppmerksomhet

oktober 23, 2025
(Illustrasjon: Wikipedia / PST / Etterretningstjenesten).

Hvor er politiet, PST, Forsvaret og etterretningstjenesten?

oktober 21, 2025
Foto: Politiet. Antifascister arrestert av politiet i Portland, Oregon, USA.

Forestill deg at du er «antifascist»

oktober 6, 2025
Droner har blitt svært aktuelle i moderne krigføring. Nå har flere blitt observert i Oslo som førte til at Gardermoen ble stengt. (Illustrasjonsbilde: CC0 Public Domain)

Leserinnlegg: Dronene på Oslo Lufthavn Gardermoen – falsk flagg?

oktober 3, 2025
(Youtube logo / Lykten.no)

Youtube innrømmer massiv politisk sensur – tilbyr brukere å komme tilbake!

september 24, 2025
Øyvind Eikrem under Norgesdemokratenes remigrasjonskonferanse. (Foto: Norgesdemokratene).

Ideen om repatriering vinner fram – også i Norge

september 5, 2025
Muhammad (Anonymisert av avisen Bild) / 16-årige Liana. Foto: Train tracks at Brundall by Helen Steed, CC BY-SA 2.0 / Privat / Samnytt.se

Ukrainsk jente (16) flyktet fra krigen – myrdet av ulovlig innvandrer i Tyskland

september 4, 2025
(Illustrasjonsbilde / polisen).

Politiet: Flere utvisninger forhindret over 100.000 forbrytelser

august 22, 2025
(Bilde: Privat / Samnytt.se / iStock)

79-årig pleiepasient fikk kattemat til frokost – «Språkutfordringer»

august 9, 2025
(Illustrasjon: Norgesdemokratene.no)

Vold, ran og drap – til høsten kan du stoppe det

juni 1, 2025
(Illustrasjonsbilde / Pixabay)

Er NATO en forsvarsorganisasjon?

april 19, 2025
Skjermbilde fra Youtube. Anne Weider Aasen rynker på nesen. (Video lenger ned i saken).

Rynket på nesen, men ga konservativt bokforlag medhold (VIDEO)

februar 28, 2025
(Foto: Legatum Publishing)

Ytringsfrihet under press i bokbransjen

februar 27, 2025
(Illustrasjon)

Faktisk.no fratatt retten til faktasjekking

januar 14, 2025
Massepsykose (Illustrasjon/Grok/Lykten.no).

Massepsykose – hvordan kan nordmenn være så lette å lure?

januar 4, 2025
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
fredag, desember 5, 2025
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Debatt

Hva er ekte skandinavisk? Ingenting

Redaksjonen Av Redaksjonen
februar 16, 2020
i Debatt
Reading Time: 3 mins read
407
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Dette er tittelen på en reklamefilm for SAS, sluppet på nettet tirsdag 11 februar. Det har blåst godt rundt flyselskapet de siste dagene. SAS fikk laget en reklamevideo, hvor de påstår at det ikke finnes noe som er skandinavisk. Alt er importert via tilreisende som har kommet hit. De hevder implisitt at alt skandinaver oppfatter som kultur og tradisjoner, skyldes de som har kommet hit med egne erfaringer og oppfinnelser fra resten av verden, og ikke de som har vokst opp her.

På YouTube fikk videoen raskt mer enn 10 ganger så mange “Dislike” som “Like”. Onsdag morgen var videoen fjernet av SAS, og den gjenoppstod igjen i en kortere utgave — uten de mest kontroversielle innslagene. Den første filmen var 2 minutter og 42 sekunder lang, og den andre er på kun 45 sekunder. Det har til og med kommet en bombetrussel mot reklamefirmaet som laget videoen, & Co, i København. SAS selv mener at de er utsatt for et koordinert angrep fra høyresiden i kommentarfeltene.

Se den utskjelte videoen:

 

Dette har skapt en storm av misnøye over Skandinavia, og helt over i USA synes de dette underlige synet er merkelig. De forstår ikke, at ingen skandinaver skal kunne få æren for å ha skapt verdens beste land å leve i. De mener at det SAS hevder har skjedd alle andre steder også, men likevel uten at disse landene kan sies å være like hyggelige å bo i. De fleste land i verden er lite hyggelige å bo eller vokse opp i. Mange mener at SAS bør fjerne “Scandinavian” i navnet til selskapet.

Det er flere argumenter som gjentar seg i sosiale media — og ett av dem dreier seg om hvor mye skattepenger SAS har blitt subsidiert med gjennom firmaets levetid; vanlige skandinaviske skattebetaleres surt tjente penger. De føler derfor at firmaet viser lite respekt for dem som har holdt firmaet flytende, og at SAS faller i den klassiske markedsførings-fella med fokus på globalisering — hvor nasjonale krafttak og egen befolknings innsats aktivt skyves ut i glemsel.

 

Stadig flere har sett hvordan reklamefilmer, idrettsutøvere — og film generelt, bygger inn mer eller mindre subtile budskap. Bøker redigeres og trykkes opp på nytt — og ordlister og leksikon forandres for bedre å passe en spesiell politisk agenda. De som behersker informasjonsflyten, kontrollerer også befolkningen — ved å fortelle dem det staten ønsker de skal tro og mene. Hitlers propagandaminister, Josef Goebbels, sa at om du forteller en løgn mange nok ganger, så blir den til slutt en sannhet for de som lytter.

Det er startet mange forskjellige kampanjer mot SAS etter dette. Flere krever at SAS umiddelbart ber om unnskyldning for å ha angrepet skandinavisk identitet, kultur og historie.

Samfunnsdebattant, bidragsyter på Lykten og politisk aktivist, Tore Rasmussen, er en av mange som har latt seg provosere av reklamefilmen SAS lanserte. Rasmussens opprop er på både engelsk og norsk, og stiller to krav til SAS:

  1. Videoen umiddelbart fjernes fra firmaets sosiale medier

  2. En uforbeholden offentlig unnskyldning som gis til det skandinaviske folk for denne hensynsløse fornærmelsen mot deres ærerike historie, nasjonale karakter og identitet.

SLAKTES AV YOUTUBE-BRUKERE: Så langt har over 91.000 stemt negativt om SAS-videoen på Youtube. Bare 9.000 har stemt positivt. (Skjermbilde/Youtube)
Tags: ReklamefilmSASSkandinaviaTore Rasmussen
Del198Tweet87Del17

Unsubscribe
Redaksjonen

Redaksjonen

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.

 
Laster kommentarer...
Kommenter
    ×