fbpx
  • Siste nytt
  • Populært
(Pixabay)

Hvordan og hvorfor spare strøm?

februar 8, 2023
PARTILEDER I NORGESDEMOKRATENE, GEIR UGLAND JACOBSEN. (Foto: Privat)

Partileder: «Legg ned NRK!»

november 26, 2025
(Pixabay)

90 prosent av søkerne om julehjelp er muslimer

november 24, 2025
Illustrasjonsbilde / Pixabay

Når valgte vi vekk familien?

oktober 26, 2025
Meya Åberg (16) ble overfallsvoldtatt av en 18-årig flyktning fra Eritrea. (Foto: Privat / Remix News)

Svenske Meya (16) ble voldtatt av Mohamed – saken får internasjonal oppmerksomhet

oktober 23, 2025
(Illustrasjon: Wikipedia / PST / Etterretningstjenesten).

Hvor er politiet, PST, Forsvaret og etterretningstjenesten?

oktober 21, 2025
Foto: Politiet. Antifascister arrestert av politiet i Portland, Oregon, USA.

Forestill deg at du er «antifascist»

oktober 6, 2025
Droner har blitt svært aktuelle i moderne krigføring. Nå har flere blitt observert i Oslo som førte til at Gardermoen ble stengt. (Illustrasjonsbilde: CC0 Public Domain)

Leserinnlegg: Dronene på Oslo Lufthavn Gardermoen – falsk flagg?

oktober 3, 2025
(Youtube logo / Lykten.no)

Youtube innrømmer massiv politisk sensur – tilbyr brukere å komme tilbake!

september 24, 2025
Øyvind Eikrem under Norgesdemokratenes remigrasjonskonferanse. (Foto: Norgesdemokratene).

Ideen om repatriering vinner fram – også i Norge

september 5, 2025
Muhammad (Anonymisert av avisen Bild) / 16-årige Liana. Foto: Train tracks at Brundall by Helen Steed, CC BY-SA 2.0 / Privat / Samnytt.se

Ukrainsk jente (16) flyktet fra krigen – myrdet av ulovlig innvandrer i Tyskland

september 4, 2025
(Illustrasjonsbilde / polisen).

Politiet: Flere utvisninger forhindret over 100.000 forbrytelser

august 22, 2025
(Bilde: Privat / Samnytt.se / iStock)

79-årig pleiepasient fikk kattemat til frokost – «Språkutfordringer»

august 9, 2025
(Illustrasjon: Norgesdemokratene.no)

Vold, ran og drap – til høsten kan du stoppe det

juni 1, 2025
(Illustrasjonsbilde / Pixabay)

Er NATO en forsvarsorganisasjon?

april 19, 2025
Skjermbilde fra Youtube. Anne Weider Aasen rynker på nesen. (Video lenger ned i saken).

Rynket på nesen, men ga konservativt bokforlag medhold (VIDEO)

februar 28, 2025
(Foto: Legatum Publishing)

Ytringsfrihet under press i bokbransjen

februar 27, 2025
(Illustrasjon)

Faktisk.no fratatt retten til faktasjekking

januar 14, 2025
Massepsykose (Illustrasjon/Grok/Lykten.no).

Massepsykose – hvordan kan nordmenn være så lette å lure?

januar 4, 2025
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
fredag, desember 5, 2025
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Debatt

Hvordan og hvorfor spare strøm?

Vi må erkjenne menneskets manglende evne til å kontrollere klimaet. Det grønne skiftet er en illusjon og kravene om å redusere utslipp av den livgivende gassen CO2 er hensiktsløse, skriver Norgesdemokratene i et debattinnlegg.

Øyvind Eikrem Av Øyvind Eikrem
februar 8, 2023
i Debatt
Reading Time: 3 mins read
(Pixabay)

(Pixabay)

438
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Av Øyvind Eikrem og Gunnar Olaussen, Norgesdemokratene Trondheim

«Det kan være bedre å spare strøm, enn å bygge ut ny kraft» sier NRK på Dagsnytt 2.februar, og refererer til rapporten fra Energikommisjonen som nylig er publisert.

For en gangs skyld er vi i Norgesdemokratene enige i et utsagn fra NRK.

Å spare strøm er både billigere, mer miljøvennlig og gir et raskere resultat sammenlignet med å bygge ut ny kraft.

Men da bør vi spare så det virkelig monner. Det nytter lite å bytte ut sparepærer med LED-lys når kraftsluk som bygging av batterifabrikker, elektrifisering av oljeplattformer og Melkøya står for tur.

Den aller beste måten å spare strøm på er selvfølgelig å droppe slike planer om totalt unødvendige strømsluk. Spesielt når disse allerede har tilstrekkelig med egen effektiv kraftproduksjon på plass.

Men også alle andre planer om å elektrifisere samfunnet bør droppes. Som å elektriske ferger, lastebiler, busser og privatbiler. Disse fungerer utmerket med teknologien som er perfeksjonert i over 100 år, basert på rikelig, transportvennlig og lett tilgjengelig flytende drivstoff.

Selv dagens trygge passasjerfly er tenkt erstattet med «batterifly». Dette er vel det ultimate bevis på at realitetene i fysikkens verden ikke er forstått, og en merkverdig tro på at politiske beslutninger er viktigere enn ekte vitenskap og teknologi.

Hele vårt samfunn her i det kalde nord er basert på tilgang av tilstrekkelig billig energi. Våre kraftverk er bygget ut for å dekke akkurat dette faktiske behovet. Og det fungerer godt.

Det vil si: Det gjorde det inntil politiske beslutninger til slutt overvant fornuftige løsninger, og sendte landet vårt ut en strømpriskrise med en tilhørende framtidig energimangel om den nåværende kursen opprettholdes. En av de verste populære vrangforestillingene er at Norges framtidige oppgave er å være Europas grønne batteri.

Disse politiske beslutningene er basert på en irrasjonell tro på hvilken effekt menneskeskapte utslipp av plantenæringen CO2 har på det globale klimaet. Dårlig informerte beslutningstakere velger å se bort fra at CO2 er en svak «klimagass», og at en ytterligere økning av denne har ingen målbar effekt på den globale temperaturen. Faktisk har det aldri vært så lite CO2 i atmosfæren at den har hatt det.

Når vi i tillegg vet at den menneskeskapte andelen av CO2 bare er 4% av totalmengden av gassen, så skjønner de fleste at bittelitt av ingenting er et veldig vanskelig verktøy til å kontrollere klimaet på en hel klode.

Men det ser altså ut som om at vi i Norge har besluttet å ofre all vår velferd og rikdom i forsøket på å redde verden fra en imaginær krise. Dette er i sannhet en krise skapt av beslutningstakerne.

Men faren kan lett unngås. En enkel løsning for å komme ut av denne vanvittige situasjonen og igjen få samfunnet vårt inn på en fornuftig og reelt bærekraftig kurs er å erkjenne menneskets manglende evne til å kontrollere klimaet. Det grønne skiftet er en illusjon, kravene om å redusere utslipp av den livgivende gassen CO2 er hensiktsløse.

Slik oppløser det såkalte klimaproblemet seg selv. Og vår oppgave da blir å bruke vår nasjonale rikdom av energi på best vis for eget land.

Tags: Gunnar OlaussenNorgesdemokrateneNRKØyvind Eikremstrøm
Del175Tweet110Del22

Unsubscribe
Øyvind Eikrem

Øyvind Eikrem

Psykolog, sosialantropolog og politiker for Demokratene.

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.