fbpx
  • Siste nytt
  • Populært

Kan avhengighet av smarttelefoner behandles?

mai 16, 2018
PARTILEDER I NORGESDEMOKRATENE, GEIR UGLAND JACOBSEN. (Foto: Privat)

Partileder: «Legg ned NRK!»

november 26, 2025
(Pixabay)

90 prosent av søkerne om julehjelp er muslimer

november 24, 2025
Illustrasjonsbilde / Pixabay

Når valgte vi vekk familien?

oktober 26, 2025
Meya Åberg (16) ble overfallsvoldtatt av en 18-årig flyktning fra Eritrea. (Foto: Privat / Remix News)

Svenske Meya (16) ble voldtatt av Mohamed – saken får internasjonal oppmerksomhet

oktober 23, 2025
(Illustrasjon: Wikipedia / PST / Etterretningstjenesten).

Hvor er politiet, PST, Forsvaret og etterretningstjenesten?

oktober 21, 2025
Foto: Politiet. Antifascister arrestert av politiet i Portland, Oregon, USA.

Forestill deg at du er «antifascist»

oktober 6, 2025
Droner har blitt svært aktuelle i moderne krigføring. Nå har flere blitt observert i Oslo som førte til at Gardermoen ble stengt. (Illustrasjonsbilde: CC0 Public Domain)

Leserinnlegg: Dronene på Oslo Lufthavn Gardermoen – falsk flagg?

oktober 3, 2025
(Youtube logo / Lykten.no)

Youtube innrømmer massiv politisk sensur – tilbyr brukere å komme tilbake!

september 24, 2025
Øyvind Eikrem under Norgesdemokratenes remigrasjonskonferanse. (Foto: Norgesdemokratene).

Ideen om repatriering vinner fram – også i Norge

september 5, 2025
Muhammad (Anonymisert av avisen Bild) / 16-årige Liana. Foto: Train tracks at Brundall by Helen Steed, CC BY-SA 2.0 / Privat / Samnytt.se

Ukrainsk jente (16) flyktet fra krigen – myrdet av ulovlig innvandrer i Tyskland

september 4, 2025
(Illustrasjonsbilde / polisen).

Politiet: Flere utvisninger forhindret over 100.000 forbrytelser

august 22, 2025
(Bilde: Privat / Samnytt.se / iStock)

79-årig pleiepasient fikk kattemat til frokost – «Språkutfordringer»

august 9, 2025
(Illustrasjon: Norgesdemokratene.no)

Vold, ran og drap – til høsten kan du stoppe det

juni 1, 2025
(Illustrasjonsbilde / Pixabay)

Er NATO en forsvarsorganisasjon?

april 19, 2025
Skjermbilde fra Youtube. Anne Weider Aasen rynker på nesen. (Video lenger ned i saken).

Rynket på nesen, men ga konservativt bokforlag medhold (VIDEO)

februar 28, 2025
(Foto: Legatum Publishing)

Ytringsfrihet under press i bokbransjen

februar 27, 2025
(Illustrasjon)

Faktisk.no fratatt retten til faktasjekking

januar 14, 2025
Massepsykose (Illustrasjon/Grok/Lykten.no).

Massepsykose – hvordan kan nordmenn være så lette å lure?

januar 4, 2025
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
fredag, desember 5, 2025
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Teknologi

Kan avhengighet av smarttelefoner behandles?

Johan Slåttavik Av Johan Slåttavik
mai 16, 2018
i Teknologi
Reading Time: 2 mins read
306
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

For en tid siden ble jeg for første gang oppmerksom på hvor mange som egentlig går rundt med smarttelefoner. Noe som har fått meg til å lure om vi mennesker eier teknologien, eller om teknologien eier oss. Om vi bare er slaver av vår egen avhengighet av moderne teknologiske produkter.

Smarttelefoner er kostbare små datamaskiner til flere tusen kroner, med digre skjermer som lett knuser, og med batterikapasitet som kun holder én dag. Folk stirrer på skjermene sine på butikken, ved bensinpumpene, når de står i kø, og selv mens de kjører biler. En gang så keg en syklist som stirret på telefonen mens vin syklet. Jeg tror fenomenet med smarttelefoner kan ha mange negative aspekter.

På mange måter tror jeg folk blir avhengige. Smarttelefonen blir som et rusmiddel. De lar seg affisere av hvor mange «likes» de får i sosiale medier, og hvor mange delinger de får på Instagram og Snapchat. De leser nettaviser og lar seg påvirke og fordumme av medier som ikke gjør stort annet enn å spre fordummende infotainment.

Jeg tror det er skadelig. I det minste på lang sikt.

Les også: Å logge av den digitale hverdagen

For ikke lenge siden leste jeg også forskning som konkluderte med at smarttelefoner ødelegger nattesøvnen. Fordi den lyse skjermen er det siste folk stirrer på før de legger seg. Noe som visstnok lurer kroppen til å tro at det er dagslys. Ergo får folk søvnproblemer av smarttelefonene.

I tillegg er folk gjerne veldig redde for smarttelefonene sin. Tross alt er de greiene svinedyre. Det er ikke uvanlig at en god smarttelefon koster rundt 10 000 kroner. Noe som gjør at folk er kjemperedd for å miste tech-leken sin. Litt som med Gollum og ringen.

Tar man smarttelefonen fra en gjennomsnittsnordmann, tar du halve hand (eller hennes) eksistens vekk. Digitaliseringen og informasjonssamfunnet har nådd det jeg mener er usunne og skadelige nivåer. Noe bør gjøres tenker jeg. For folkehelsens skyld.

Nå som jeg har skaffet meg en «dum» telefon for å avruse meg selv fra internett og informasjonssamfunnet, håper jeg å få ny innsikt. Ny innsikt i hvordan min egen avhengighet av smarttelefon kan la seg behandle med avhold. Med askese.

Jeg tror at vi mennesker trenger å logge oss mer av den digitale verden. Komme oss mer ut og sosialisere på gammeldags vis. Snakke med folk i stedet for å chatte med dem. Jeg tror også at det å kvitte oss med overflødig teknologi som vi strengt tatt ikke trenger kan være viktig. Likevel finner jeg ikke mye forskningsmateriale på dette fenomenet når jeg søker i Oria. Det er et fenomen som tilsynelatende er lite problematisert. Trolig fordi det er såpass nytt.

Jeg tror folk blr bevisstgjøres på hvilken makt smarttelefonen har i våre liv. Hvordan slik teknologi kan påvirke oss negativt, på flere ulike måter.

Tags: avhengighetSmarttelefonerteknologi
Del122Tweet77Del15

Unsubscribe
Johan Slåttavik

Johan Slåttavik

Kommentator og journalist. Har bachelorgrad i journalistikk fra Høgskulen i Volda. Er nå masterstudent ved NTNU i Trondheim. Kontakt meg via e-post.

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.