fbpx
  • Siste nytt
  • Populært

Dyster utvikling for innbyggerne i Iran

februar 27, 2017
PARTILEDER I NORGESDEMOKRATENE, GEIR UGLAND JACOBSEN. (Foto: Privat)

Partileder: «Legg ned NRK!»

november 26, 2025
(Pixabay)

90 prosent av søkerne om julehjelp er muslimer

november 24, 2025
Illustrasjonsbilde / Pixabay

Når valgte vi vekk familien?

oktober 26, 2025
Meya Åberg (16) ble overfallsvoldtatt av en 18-årig flyktning fra Eritrea. (Foto: Privat / Remix News)

Svenske Meya (16) ble voldtatt av Mohamed – saken får internasjonal oppmerksomhet

oktober 23, 2025
(Illustrasjon: Wikipedia / PST / Etterretningstjenesten).

Hvor er politiet, PST, Forsvaret og etterretningstjenesten?

oktober 21, 2025
Foto: Politiet. Antifascister arrestert av politiet i Portland, Oregon, USA.

Forestill deg at du er «antifascist»

oktober 6, 2025
Droner har blitt svært aktuelle i moderne krigføring. Nå har flere blitt observert i Oslo som førte til at Gardermoen ble stengt. (Illustrasjonsbilde: CC0 Public Domain)

Leserinnlegg: Dronene på Oslo Lufthavn Gardermoen – falsk flagg?

oktober 3, 2025
(Youtube logo / Lykten.no)

Youtube innrømmer massiv politisk sensur – tilbyr brukere å komme tilbake!

september 24, 2025
Øyvind Eikrem under Norgesdemokratenes remigrasjonskonferanse. (Foto: Norgesdemokratene).

Ideen om repatriering vinner fram – også i Norge

september 5, 2025
Muhammad (Anonymisert av avisen Bild) / 16-årige Liana. Foto: Train tracks at Brundall by Helen Steed, CC BY-SA 2.0 / Privat / Samnytt.se

Ukrainsk jente (16) flyktet fra krigen – myrdet av ulovlig innvandrer i Tyskland

september 4, 2025
(Illustrasjonsbilde / polisen).

Politiet: Flere utvisninger forhindret over 100.000 forbrytelser

august 22, 2025
(Bilde: Privat / Samnytt.se / iStock)

79-årig pleiepasient fikk kattemat til frokost – «Språkutfordringer»

august 9, 2025
(Illustrasjon: Norgesdemokratene.no)

Vold, ran og drap – til høsten kan du stoppe det

juni 1, 2025
(Illustrasjonsbilde / Pixabay)

Er NATO en forsvarsorganisasjon?

april 19, 2025
Skjermbilde fra Youtube. Anne Weider Aasen rynker på nesen. (Video lenger ned i saken).

Rynket på nesen, men ga konservativt bokforlag medhold (VIDEO)

februar 28, 2025
(Foto: Legatum Publishing)

Ytringsfrihet under press i bokbransjen

februar 27, 2025
(Illustrasjon)

Faktisk.no fratatt retten til faktasjekking

januar 14, 2025
Massepsykose (Illustrasjon/Grok/Lykten.no).

Massepsykose – hvordan kan nordmenn være så lette å lure?

januar 4, 2025
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
fredag, desember 5, 2025
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Utenriks

Dyster utvikling for innbyggerne i Iran

Frieord.no Av Frieord.no
februar 27, 2017
i Utenriks
Reading Time: 2 mins read
311
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Den amerikanske tenketanken Clarion Project har sett på situasjonen i det prestestyrte landet når det gjelder selvmord, narkotikabruk og fattigdom. Det er dyster lesning.

Selvmord er på vei oppover, særlig blant kvinner. I forhold til folketallet har Iran flest selvmord av landene i Midtøsten og ligger på tredjeplass i verden på den triste statistikken. Ved siden av den høye selvmordsraten blant kvinner blir det ifølge Clarion Project rapportert om at et økende antall tenåringer begår selvmord.

Narkotikaavhengighet er nok en katastrofal følge av mullaenes styre i Iran. Mengden narkotika sprer seg blant kvinner og ungdom i rekordfart og statlige medier siterer eksperter som anslå at minst 8 millioner iranere misbruker narkotika.

Uvanlig mange iranere dør i bilulykker. Irans veier anses som svært farlige, ettersom mullaene nekter å bevilge de nødvendige budsjettene for å gi trygge veier. 20.000 mennesker dør hvert år i Iran og 300.000 skades. Det er 150 % mer enn det globale gjennomsnittet.

Fattigdom har økt til en grad at mange iranere har måttet ty til å samle gjenvinnbare produkter, matvarer og annet søppel for å få endene til å møtes. Landet har også mange hjemløse som sover utendørs.

Alt mens Iran er et land som sitter på et stort hav av råolje og naturgass. Arbeidsledigheten er nå en kritisk og økende krise. Nesten 15 millioner mennesker er arbeidsledige i Iran, ifølge en iransk økonomiekspert.

Sjiaprestenes politikk har bokstavelig talt ødelagt hele «middelklassen» i Iran, slik at befolkningen er delt mellom en liten prosentandel med massive rikdom, og en høy andel som lever i fattigdom. «30 % av landets befolkning er underernært og har ikke brød å spise,» innrømmer Ali Akbar Sayari, assisterende helseminister i regjeringen til Irans president Hassan Rouhani.

Fattigdommen har økt problemet med barneekteskap fordi mange familier føler seg tvunget til å avgi sine små døtre gjennom arrangerte ekteskap. «43.000 jenter i alderen 10 til 15 er nå gift i Iran», ifølge regimets egne tjenestemenn.

Iran har en urban befolkning på 65 millioner, hvorav en tredjedel bor i utkanter av byer i områder som kan defineres som slum med skur som boliger. Andre, som det islamske lederskapet, lever i luksus. Apparatet knyttet til Irans øverste leder Ali Khamenei har rikdommer på en verdi på rundt 95 milliarder dollar, skriver den amerikanske tenketanken.

Irans miljø er også på randen av fullstendig utslettelse. «Hvis vannkrisen i Iran fortsetter vil landet snart bli svært lik Somalia og 50 millioner iranere vil bli tvunget til å forlate landet,» har Isa Kalantari, Rouhanis rådgiver i vann og landbrukssaker, uttalt.

Også analfabetisme plager millioner av iranske barn som er fratatt utdanning på grunn av familiens økonomiske og sosiale problemer. Iran har en befolkning på 10 millioner analfabeter pluss 10 millioner med lave leseferdigheter, ifølge Rouhanis viseutdanningsminister.

Tags: Iranprestestyre
Del124Tweet78Del16

Unsubscribe
Frieord.no

Frieord.no

Artikkelen/artiklene er hentet fra de nedlagte nettstedene Frieord.no og Ordetermitt.com

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.