fbpx
  • Siste nytt
  • Populært

To millioner døde i USA’s krig

mars 28, 2015
PARTILEDER I NORGESDEMOKRATENE, GEIR UGLAND JACOBSEN. (Foto: Privat)

Partileder: «Legg ned NRK!»

november 26, 2025
(Pixabay)

90 prosent av søkerne om julehjelp er muslimer

november 24, 2025
Illustrasjonsbilde / Pixabay

Når valgte vi vekk familien?

oktober 26, 2025
Meya Åberg (16) ble overfallsvoldtatt av en 18-årig flyktning fra Eritrea. (Foto: Privat / Remix News)

Svenske Meya (16) ble voldtatt av Mohamed – saken får internasjonal oppmerksomhet

oktober 23, 2025
(Illustrasjon: Wikipedia / PST / Etterretningstjenesten).

Hvor er politiet, PST, Forsvaret og etterretningstjenesten?

oktober 21, 2025
Foto: Politiet. Antifascister arrestert av politiet i Portland, Oregon, USA.

Forestill deg at du er «antifascist»

oktober 6, 2025
Droner har blitt svært aktuelle i moderne krigføring. Nå har flere blitt observert i Oslo som førte til at Gardermoen ble stengt. (Illustrasjonsbilde: CC0 Public Domain)

Leserinnlegg: Dronene på Oslo Lufthavn Gardermoen – falsk flagg?

oktober 3, 2025
(Youtube logo / Lykten.no)

Youtube innrømmer massiv politisk sensur – tilbyr brukere å komme tilbake!

september 24, 2025
Øyvind Eikrem under Norgesdemokratenes remigrasjonskonferanse. (Foto: Norgesdemokratene).

Ideen om repatriering vinner fram – også i Norge

september 5, 2025
Muhammad (Anonymisert av avisen Bild) / 16-årige Liana. Foto: Train tracks at Brundall by Helen Steed, CC BY-SA 2.0 / Privat / Samnytt.se

Ukrainsk jente (16) flyktet fra krigen – myrdet av ulovlig innvandrer i Tyskland

september 4, 2025
(Illustrasjonsbilde / polisen).

Politiet: Flere utvisninger forhindret over 100.000 forbrytelser

august 22, 2025
(Bilde: Privat / Samnytt.se / iStock)

79-årig pleiepasient fikk kattemat til frokost – «Språkutfordringer»

august 9, 2025
(Illustrasjon: Norgesdemokratene.no)

Vold, ran og drap – til høsten kan du stoppe det

juni 1, 2025
(Illustrasjonsbilde / Pixabay)

Er NATO en forsvarsorganisasjon?

april 19, 2025
Skjermbilde fra Youtube. Anne Weider Aasen rynker på nesen. (Video lenger ned i saken).

Rynket på nesen, men ga konservativt bokforlag medhold (VIDEO)

februar 28, 2025
(Foto: Legatum Publishing)

Ytringsfrihet under press i bokbransjen

februar 27, 2025
(Illustrasjon)

Faktisk.no fratatt retten til faktasjekking

januar 14, 2025
Massepsykose (Illustrasjon/Grok/Lykten.no).

Massepsykose – hvordan kan nordmenn være så lette å lure?

januar 4, 2025
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
fredag, desember 5, 2025
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Multimedia

To millioner døde i USA’s krig

Frieord.no Av Frieord.no
mars 28, 2015
i Multimedia, Utenriks
Reading Time: 2 mins read
313
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Cirka to millioner mennesker har måttet bøte med livet på grunn av USA’s «krig mot terrorisme» i Midtøsten siden 2001. Det viser en rapport fra det fredsprisbelønte organisasjonen Physicians For Social Responsibility, PSR.

I mars 2003 invaderte USA – sammen med en allianse av vestlige nasjoner – Irak, etter å ha løyet om at landets president Saddam Hussein, hadde masseødeleggelsesvåpen. Det ble innledningen på en mer enn ti år lang periode med vold og kaos som nå har kulminert i at terrorsekten Den Islamske staten har tatt over store deler av landet.

D
BEVIS: Tidligere utenriksminister Colin Powell som representerte USA i FN, argumenterte for invasjonen av Irak. Dette på bakgrunn av «bevis» som USA hadde for at Irak oppbevarte masseødeleggelsvåpen. Disse ble imidlertid ikke funnet og Powell har i ettetid unnskyldt sin støtte til invasjonen og bruk av falske bevis. (Foto: Powell holder tale i FN-forsamlingen kort tid før invasjonen av Irak i 2003).

De menneskelige kostnadene for Washingtons påståtte kampanje for frihet og demokrati har vært omfattende, ifølge PSR. Minst en million personer døde i forbindelse med USA’s innsats i Irak – noe som tilsvarer 5 prosent av landets befolkning.

Ytterligere 220.000 mennesker har dessuten blitt drept i USA’s krig i Afghanistan og minst 80.000 i Pakistan.

PSR – som baserer sin sammenregning på data fra FN, de berørte regjeringene og menneskerettighetsorganisasjoner – understreker allikevel at beregningen er «konservativ». Den inkluderer heller ikke dødstallene i de amerikanske operasjonene i land som Jemen og Syria.

D
PSR: «Fysikere for sosialt ansvar» har gitt ut en rapport som sier at tallet på døde etter USA’s invasjonskriger siden 2001 har tatt over 2 millioner sivile liv.

– Det totale antallet døde i de tre nevnte landene kan overskride 2 millioner, mens et tall under 1 million er ekstremt usannsynlig, skriver organisasjonen.

Krigen har dessuten skapt store flyktningestrømmer – ikke minst til Europa og Skandinavia. Millioner av irakere og afghanere har måttet flykte fra sine hjemland etter USA’s invasjoner.

I sin rapport nevner PSR at en undersøkelse gjennomført av Associated Press (AP) for to år siden, viste at amerikanske statborgere i gjennomsnitt tror at kun 9.900 irakere har mistet livet i forbindelse med Irak-krigen.

– Situasjonen hadde nok vært noe helt annen om allmennheten ble informert om de virkelige tallene, som er minst hundre ganger høyere, skriver PSR.

Relatert:

– Islam og USA – dødsstraff, terror og muslimske fridager

– Kirker i USA utsatt for muslimske trusler

– George Soros finansierte raseopptøyene i Ferguson

– Hvite elever nå i minoritet i amerikanske skoler

Tags: AfghanistanBarrack ObamaGeorge W. BushIrakIrak-krigenJemenmasseødeleggelsesvåpenSaddam HusseinSyriaUSA
Del125Tweet78Del16

Unsubscribe
Frieord.no

Frieord.no

Artikkelen/artiklene er hentet fra de nedlagte nettstedene Frieord.no og Ordetermitt.com

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.

 
Laster kommentarer...
Kommenter
    ×