fbpx
  • Siste nytt
  • Populært
17. mai, Oslo. (Foto: Lykten.no).

Gratulerer med dagen Norge!

mai 17, 2019
PARTILEDER I NORGESDEMOKRATENE, GEIR UGLAND JACOBSEN. (Foto: Privat)

Partileder: «Legg ned NRK!»

november 26, 2025
(Pixabay)

90 prosent av søkerne om julehjelp er muslimer

november 24, 2025
Illustrasjonsbilde / Pixabay

Når valgte vi vekk familien?

oktober 26, 2025
Meya Åberg (16) ble overfallsvoldtatt av en 18-årig flyktning fra Eritrea. (Foto: Privat / Remix News)

Svenske Meya (16) ble voldtatt av Mohamed – saken får internasjonal oppmerksomhet

oktober 23, 2025
(Illustrasjon: Wikipedia / PST / Etterretningstjenesten).

Hvor er politiet, PST, Forsvaret og etterretningstjenesten?

oktober 21, 2025
Foto: Politiet. Antifascister arrestert av politiet i Portland, Oregon, USA.

Forestill deg at du er «antifascist»

oktober 6, 2025
Droner har blitt svært aktuelle i moderne krigføring. Nå har flere blitt observert i Oslo som førte til at Gardermoen ble stengt. (Illustrasjonsbilde: CC0 Public Domain)

Leserinnlegg: Dronene på Oslo Lufthavn Gardermoen – falsk flagg?

oktober 3, 2025
(Youtube logo / Lykten.no)

Youtube innrømmer massiv politisk sensur – tilbyr brukere å komme tilbake!

september 24, 2025
Øyvind Eikrem under Norgesdemokratenes remigrasjonskonferanse. (Foto: Norgesdemokratene).

Ideen om repatriering vinner fram – også i Norge

september 5, 2025
Muhammad (Anonymisert av avisen Bild) / 16-årige Liana. Foto: Train tracks at Brundall by Helen Steed, CC BY-SA 2.0 / Privat / Samnytt.se

Ukrainsk jente (16) flyktet fra krigen – myrdet av ulovlig innvandrer i Tyskland

september 4, 2025
(Illustrasjonsbilde / polisen).

Politiet: Flere utvisninger forhindret over 100.000 forbrytelser

august 22, 2025
(Bilde: Privat / Samnytt.se / iStock)

79-årig pleiepasient fikk kattemat til frokost – «Språkutfordringer»

august 9, 2025
(Illustrasjon: Norgesdemokratene.no)

Vold, ran og drap – til høsten kan du stoppe det

juni 1, 2025
(Illustrasjonsbilde / Pixabay)

Er NATO en forsvarsorganisasjon?

april 19, 2025
Skjermbilde fra Youtube. Anne Weider Aasen rynker på nesen. (Video lenger ned i saken).

Rynket på nesen, men ga konservativt bokforlag medhold (VIDEO)

februar 28, 2025
(Foto: Legatum Publishing)

Ytringsfrihet under press i bokbransjen

februar 27, 2025
(Illustrasjon)

Faktisk.no fratatt retten til faktasjekking

januar 14, 2025
Massepsykose (Illustrasjon/Grok/Lykten.no).

Massepsykose – hvordan kan nordmenn være så lette å lure?

januar 4, 2025
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
fredag, desember 5, 2025
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Debatt

Gratulerer med dagen Norge!

Vidar Kleppe Av Vidar Kleppe
mai 17, 2019
i Debatt
Reading Time: 1 min read
17. mai, Oslo. (Foto: Lykten.no).

17. mai, Oslo. (Foto: Lykten.no).

818
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Kongeriket Norges Grunnlov danner sammen med konstitusjonell sedvanerett Norges forvaltningsrett. Grunnloven er den høyeste rettskilden i Norge. Grunnloven ble godkjent av Riksforsamlingen på Eidsvoll den 16. mai 1814. Et underskrevet eksemplar ble overrakt kong Christian Fredrik dagen etter den 17. mai. Den bestod av 110 paragrafer i fem kapitler, fordelt på 24 sider i en innbundet bok. Grunnloven ble datert 17. mai, og datoen fikk i løpet av 1800-tallet status som Norges nasjonal dag.

Grunnloven er grunnlaget for det norske folkestyret. Gjennom Grunnloven er vi sikret ytringsfrihet, trosfrihet og forsamlingsfrihet. Norge skal være et selvstendig og uavhengig rike basert på de verdiene vi har fått gjennom vår kristne kulturarv og humanismen. Norge skal styres gjennom lover vedtatt av Stortinget, eller av folket selv gjennom folkeavstemninger.

«Eidsvold 1814» ble malt av Oscar Wergeland 70 år etter grunnlovsforsamlingen i 1885. Motivet viser Falsen som leser opp grunnloven, mens sorenskriver Christie sitter ved siden av. I maleriet kan rundt 70 personer av Riksforsamlingens 112 medlemmer identifiseres.[2]
Demokratene ønsker et vennskapelig samarbeid med alle demokratiske og frihetselskende nasjoner i verden, men vi kan ikke akseptere at Norge avgir suverenitet til noen overnasjonale utenlandske organer. Vi vil derfor trekke Norge ut av alle slike avtaler fra EU, EØS og Schengen. Grenseposter bør gjenopprettes med nødvendig personell.

Demokratene i Norge vil ikke delta i noen regjering eller aktivt støtte opprettelsen av noen regjering uten at folket blir spurt i en bindende folkeavstemning om vårt medlemskap i Schengen og EØS. Demokratene stiller seg også positivt til å åpne for bruk av bindende folkeavstemninger i saker som har stor betydning for landets suverenitet og egenart. Initiativet til folkeavstemning skal kunne komme fra vanlige folk og fra politikere, etter fastsatte regler.

Tags: 17.mainasjonaldagenNorgeVidar Kleppe
Del528Tweet121Del24

Unsubscribe
Vidar Kleppe

Vidar Kleppe

Vidar Kleppe, norsk politiker (Demokratene, tidligere Frp) Stortingsrepresentant for Vest-Agder 1989–93 og 1997–2001. Nestleder i Fremskrittspartiet 1995–99. Medlem av Kristiansand bystyre 1987–99 og fra 2003 - 2023 - samt fylkestingsrepresentant for Demokratene siden 2003 -2023. Tidligere leder av kontrollutvalget i Vest-Agder og Kristiansand kommune i flere perioder. Ordførerkandidat for Demokratene i Kristiansand og 1. kandidat til fylkestingstingsvalget for Demokratene Agder i 2019. Demokratene fikk i 2019 hele 7511 stemmer og en oppslutning på hele 13,4 prosent i Søgne, Songdalen og Kristiansand med Vidar Kleppe, som ordførerkandidat i nye Kristiansand. Ingen andre politikere fikk i valget så mange personstemmer og slengere som Vidar Kleppe. Han fikk hele 3116 stemmer. Vidar Kleppe ble også gjenvalgt til fylkestinget i Agder, der Demokratene nå har tre fylkestingsrepresentanter.

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.

 
Laster kommentarer...
Kommenter
    ×