fbpx
  • Siste nytt
  • Populært
Lindesnes Fyr. (Foto:  Christian Schuster - CC BY-SA 3.0 NO)

Historieløst om Norges siste fyrvoktere sies opp

august 20, 2020
(Pixabay)

For seint å barbere seg når haka er skåret av

mars 28, 2023

Er subsidiert vindkraft virkelig fremtiden for Norge?

mars 27, 2023
(Fotomontasje / skjermbilde / NRK / Legatum Publishing / Lykten)

– Innvandringslobbyen har blod på hendene og vi bør ha selvtillit nok til å påpeke dette

mars 27, 2023
(Pixabay)

Det skandinaviske korthuset

mars 25, 2023
Partileder i Demokratene, Geir Ugland Jacobsen (Foto: Privat).

Norgesdemokratene og Ukraina – tilsvar fra partileder Geir Ugland Jacobsen

mars 24, 2023
(Pixabay)

Den «globale landsbyen» overtar gamle Norge

mars 22, 2023

Nyhetsrunden 21.3.2023 – Ap-rasisme, politiet frykter grovere gjengvold, 16-åring nær halshugget i Danmark og falske hatforbrytelser

mars 21, 2023
(Pixabay)

Vindturbiner er ikke bærekraftig på noe vis – verken økonomisk eller for miljøet og naturen

mars 19, 2023
(Pixabay)

Gni søvnen ut av øynene før det er for sent !

mars 16, 2023
Narcissus av Caravaggio. (år 1596).

Kjemp for alt du har kjært!

mars 13, 2023
Skjermbilde: iNyheter

Partileder i Norgesdemokratene kommenterer uroen i partiet

mars 12, 2023

Nyhetsrunden 12.3.2023 – Drapsforsøk i Oslo, Sverige synker videre ned i innvandrervolden, finske skolegutter mishandlet og mye mer

mars 12, 2023
(Pixabay)

Ukraina – åstedet for den gamle verdens ende?

mars 7, 2023

Nyhetsrunden 5.3.2023 – Nav-kontorer skal barrikaderes, nytt islamsk terrorangrep i Sverige og Trump krever 50 billioner dollar fra Kina

mars 5, 2023
Pixabay

Siste rester av vestlig kultur skal ødelegges

mars 3, 2023

Nyhetsrunden 28.1.2023 – Pengedryss over anti-norske organisasjoner, 11-åringer seksuelt overfalt på badeland, og eldre og syke kastes ut av sine boliger

februar 28, 2023
(Foto: Pixabay)

Biomatene – dine nye arvinger?

februar 27, 2023
Amsterdam sentrum denne uken. (Foto: Lykten.no)

Leserbilder: Amsterdam er full av søppelhauger

februar 24, 2023
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
onsdag, mars 29, 2023
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Debatt

Historieløst om Norges siste fyrvoktere sies opp

Kystverket burde skamme seg - det er ikke sikkert at den siste fyrvokteren i Norge ved Lindesnes fyr får forsette etter jul.

Vidar Kleppe Av Vidar Kleppe
august 20, 2020
i Debatt
Reading Time: 1minutter å lese
Lindesnes Fyr. (Foto:  Christian Schuster - CC BY-SA 3.0 NO)

Lindesnes Fyr. (Foto: Christian Schuster - CC BY-SA 3.0 NO)

421
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Lindesnes fyr som er et ev Norge eldste fyr med en unik historie nasjonal og lokalt som går helt tilbake til den 27.februar 1656, da det første fyrlyset ble tent. Det er derfor «historieløst» og trist å konstatere at når den ene av to fyrvoktere nå slutter ved Lindesnes fyr, så blir stillingen trukket inn.

Ja, Kystverket burde skamme seg – og det er heller ikke sikkert at den siste fyrvokteren i Norge ved Lindesnes fyr, får forsette etter jul. Fyret er også et av Agders mest besøkte steder etter dyreparken –  med et årlig besøk fra fjern og nær på ca. 80.000 besøkende, er dette selvsagt bare en av flere viktige grunner til at fyret forsatt må være bemannet. Dette gjelder selvsagt også flere viktige fyrer langs hele norskekysten som i dag ikke har fyrvoktere.

Demokratene mener derfor bestemt at Agder fylkeskommune snarest må ta et initiativ for å få på plass et spleiselag – som gjør at Lindesnes fyr også i fremtiden skal ha ansatte fyrvoktere som det eneste stedet i Norge. Derfor tar jeg dette opp politisk gjennom en interpellasjon til fylkesordfører, Arne Thomassen. Demokratene mener bestemt at Lindesnes fyr er en viktig kulturhistorie – som også i fremtiden må ha fyrvoktere.

Tags: AgderDemokratene i NorgeKystverketLindesnes fyrVider Kleppe
Del168Tweet105Del21

Unsubscribe
Vidar Kleppe

Vidar Kleppe

Vidar Kleppe, norsk politiker (Demokratene, tidligere Frp) Stortingsrepresentant for Vest-Agder 1989–93 og 1997–2001. Nestleder i Fremskrittspartiet 1995–99. Medlem av Kristiansand bystyre 1987–99 og fra 2003 - 2023 - samt fylkestingsrepresentant for Demokratene siden 2003 -2023. Tidligere leder av kontrollutvalget i Vest-Agder og Kristiansand kommune i flere perioder. Ordførerkandidat for Demokratene i Kristiansand og 1. kandidat til fylkestingstingsvalget for Demokratene Agder i 2019. Demokratene fikk i 2019 hele 7511 stemmer og en oppslutning på hele 13,4 prosent i Søgne, Songdalen og Kristiansand med Vidar Kleppe, som ordførerkandidat i nye Kristiansand. Ingen andre politikere fikk i valget så mange personstemmer og slengere som Vidar Kleppe. Han fikk hele 3116 stemmer. Vidar Kleppe ble også gjenvalgt til fylkestinget i Agder, der Demokratene nå har tre fylkestingsrepresentanter.

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.