fbpx
  • Siste nytt
  • Populært
(Pixabay)

Norsk bistand mangler styring og kontroll – milliardene bør brukes i Norge

juli 3, 2020
(Skjermbilde / Youtube).

Orban: «Globalistene kan dra til helvete»

august 8, 2022
(Pixabay)

Hvordan løse strømprisproblemet?

august 7, 2022
Illustrasjonsbilde / Pixabay

Statskontrollert medias angrep på ytringsfriheten

august 6, 2022
Bok- og mediamesse i Sverige i 2022. (Foto: https://www.svenskabokmassan.se/)

Forventer over 2.000 deltakere på patriotisk svensk bok- og mediamesse

august 5, 2022
Noen av de pågrepne ranerne og voldtektsmennene. (Foto: SAPS).

Fotomodeller voldtatt av over 80 afrikanere

august 5, 2022
150.000 DREPT: På litt under 20 år har muslimer drept over 150.000 mennesker som følge av sin religiøse tro. Rasismen og hatet mot annerledestenkende og ikke-troende i islam er unikt for religionen.

Politiet tror islamsk terrorisme i Oslo var rettet mot homofile

august 3, 2022
Tom Stian Øhman, Fylkesleder Demokratene i Oslo. (Foto: Demokratene).

Det er trist at man må sulte og fryse før man forstår svindelen!

august 2, 2022
Johanneskirken i Bergen. (Google Streetview)

Mindreårig gutt brutalt overfalt og skadet under gjengran i Bergen

august 1, 2022
(Foto: Lykten.no).

Norske patrioter vil skaffe varebil til ukrainsk hjelpeorganisasjon

juli 31, 2022
(Foto: Privat).

Flyplassansatte laget IS-tegnet foran kamera

juli 30, 2022

VIDEO: Pakistans helseminister: «Produser flere barn i ikke-muslimske land»

juli 30, 2022
(Foto: Lykten.no).

Avslørt – Storbritannia deporterte nordmann som satte fokus på voldtektsgjengene

juli 29, 2022

Lykten Podcast 17 – Anders Tronstad i samtale med Veslemøy Lian

juli 28, 2022
Den niårige jenta måtte legge i kunstig koma etter det brutale overfallet, voldtekten og drapsforsøket. (Foto: Privat).

Den alvorlig skadde jenta i Skellefteå har våknet fra koma

juli 27, 2022
(Foto: Langesund / Pixabay).

Media lyver til oss

juli 27, 2022
Politibiler brenner under under koranopptøyene / Statsminister Magdalena Andersson (S). Faksimile Facebook / Samnytt.se

Svenske politikere lar Sverige brenne

juli 26, 2022

Dagens innblikk i det flerkulturelle Norge: Stovner bibliotek

juli 22, 2022
USA:s president Joe Biden / Kongressledamot Ronny Jackson. Faksimil Youtube / Foto: House Creative Committee

Tidligere lege i Det hvite hus: «Biden sitter ikke ut hele perioden»

juli 21, 2022
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
tirsdag, august 9, 2022
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Debatt

Norsk bistand mangler styring og kontroll – milliardene bør brukes i Norge

Vidar Kleppe Av Vidar Kleppe
juli 3, 2020
i Debatt
Reading Time: 2minutter å lese
(Pixabay)

(Pixabay)

2.4k
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Visste du at Norge i 2019 skal bruke formidable 38 milliarder kroner på bistand? Knapt noen aner hva pengene går til. Milliardene ruller ut av Norge – tilsynelatende uten kontroll. I Riks­revisjonen er man oppgitt med rette, mens stortinget og regjeringen dessverre ikke bryr seg om dette.

Den nå pensjonerte ekspedisjons­sjef Therese Johnsen i Riks­revisjonen har vært med på å sjekke effektene av bistand. Hun ga lørdag et intervju til Aftenposten, der hun blant annet sier følgende kloke ord basert på fakta: «Bistanden styres av et tallfestet mål om å bruke 1 % av brutto nasjonalinntekt».

Det vil si at det viktigste med bistanden er at vi faktisk gir et visst beløp, mens det er av mindre interesse om bistanden fører til noe. Johnsen sier det dokumenteres at «målene ikke nås eller at myndighetene ikke har god nok kunnskap om resultatene. Dette gjelder særlig der pengene går inn i inter­nasjonale organisasjoner, som FN og Verdens­banken».

Sagt på en annen måte: Stortinget og regjeringen bruker på vegne av norske skattebetalere over 100 millioner kroner per dag – hele året på bistand som i alt for stor grad går til å holde liv i regimer og despoter som hater nordmenn og Norge, og alt vi står for. Demokratene vil heller bruk milliardene på sosial rettferdighet overfor nordmenn i Norge som er syke og sliter.

Demokratene har alltid sagt nei til denne uvettige pengebruken av norske skattepenger med kun et mål for øye: Å sette ny Norgesrekord i bistand- uten mål og mening. Nå er det derfor på høy tid at stortingspartiene og regjeringen våkner fra «tornerosesøvnen» sin – og si som Demokratene og Riksrevisjonen – at fra nå av er det slutt på denne «hodeløse» bistandspolitikken: Nok er nok!

Tags: bistanddemokrateneVidar Kleppe
Del2076Tweet117Del23

Unsubscribe
Vidar Kleppe

Vidar Kleppe

Vidar Kleppe, norsk politiker (Demokratene, tidligere Frp) Stortingsrepresentant for Vest-Agder 1989–93 og 1997–2001. Nestleder i Fremskrittspartiet 1995–99. Medlem av Kristiansand bystyre 1987–99 og fra 2003 - 2023 - samt fylkestingsrepresentant for Demokratene siden 2003 -2023. Tidligere leder av kontrollutvalget i Vest-Agder og Kristiansand kommune i flere perioder. Ordførerkandidat for Demokratene i Kristiansand og 1. kandidat til fylkestingstingsvalget for Demokratene Agder i 2019. Demokratene fikk i 2019 hele 7511 stemmer og en oppslutning på hele 13,4 prosent i Søgne, Songdalen og Kristiansand med Vidar Kleppe, som ordførerkandidat i nye Kristiansand. Ingen andre politikere fikk i valget så mange personstemmer og slengere som Vidar Kleppe. Han fikk hele 3116 stemmer. Vidar Kleppe ble også gjenvalgt til fylkestinget i Agder, der Demokratene nå har tre fylkestingsrepresentanter.

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.