fbpx
  • Siste nytt
  • Populært

Rikets tilstand – går vi riktig vei som mennesker?

november 28, 2019
(Pixabay)

For seint å barbere seg når haka er skåret av

mars 28, 2023

Er subsidiert vindkraft virkelig fremtiden for Norge?

mars 27, 2023
(Fotomontasje / skjermbilde / NRK / Legatum Publishing / Lykten)

– Innvandringslobbyen har blod på hendene og vi bør ha selvtillit nok til å påpeke dette

mars 27, 2023
(Pixabay)

Det skandinaviske korthuset

mars 25, 2023
Partileder i Demokratene, Geir Ugland Jacobsen (Foto: Privat).

Norgesdemokratene og Ukraina – tilsvar fra partileder Geir Ugland Jacobsen

mars 24, 2023
(Pixabay)

Den «globale landsbyen» overtar gamle Norge

mars 22, 2023

Nyhetsrunden 21.3.2023 – Ap-rasisme, politiet frykter grovere gjengvold, 16-åring nær halshugget i Danmark og falske hatforbrytelser

mars 21, 2023
(Pixabay)

Vindturbiner er ikke bærekraftig på noe vis – verken økonomisk eller for miljøet og naturen

mars 19, 2023
(Pixabay)

Gni søvnen ut av øynene før det er for sent !

mars 16, 2023
Narcissus av Caravaggio. (år 1596).

Kjemp for alt du har kjært!

mars 13, 2023
Skjermbilde: iNyheter

Partileder i Norgesdemokratene kommenterer uroen i partiet

mars 12, 2023

Nyhetsrunden 12.3.2023 – Drapsforsøk i Oslo, Sverige synker videre ned i innvandrervolden, finske skolegutter mishandlet og mye mer

mars 12, 2023
(Pixabay)

Ukraina – åstedet for den gamle verdens ende?

mars 7, 2023

Nyhetsrunden 5.3.2023 – Nav-kontorer skal barrikaderes, nytt islamsk terrorangrep i Sverige og Trump krever 50 billioner dollar fra Kina

mars 5, 2023
Pixabay

Siste rester av vestlig kultur skal ødelegges

mars 3, 2023

Nyhetsrunden 28.1.2023 – Pengedryss over anti-norske organisasjoner, 11-åringer seksuelt overfalt på badeland, og eldre og syke kastes ut av sine boliger

februar 28, 2023
(Foto: Pixabay)

Biomatene – dine nye arvinger?

februar 27, 2023
Amsterdam sentrum denne uken. (Foto: Lykten.no)

Leserbilder: Amsterdam er full av søppelhauger

februar 24, 2023
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
onsdag, mars 29, 2023
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Kommentar

Rikets tilstand – går vi riktig vei som mennesker?

Henrik Arnesen Av Henrik Arnesen
november 28, 2019
i Kommentar
Reading Time: 2minutter å lese
317
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

En gang i blant er det greit å ta en pust i bakken. Å løfte hodet og se litt utover horisonten. Prøve å få litt oversikt i en ellers hektisk hverdag. De fleste nordmenn har fullpakkede dager og nok med å prøve å få livet til å gå rundt. Familie, arbeide, bolig og helse. I tillegg skal man også ha litt fritid skviset inn imellom regninger, kø, bleieskift og middagslaging.

Legger man på en nyhetshverdag hvor folk knapt husker hvem som var på forsiden av avisen dagen før og sosiale medier og TV’ fyller det som er igjen av tankene, så kan man være unnskyldt for å bli litt svimmel.

Nav-skandalen er vel en av få saker som har satt seg fast i det offentlige minnet den siste tiden. Det er et unntak. Undertegnede kan faktisk ikke huske noen annen toppsak fra den siste tiden. Og jeg leser på mediene hver dag.

Oljefondet er visstnok på over 10 tusen milliarder kroner. Befolkningen øker massivt i Norge og vi er snart dobbelt så mange mennesker i Norge som da undertegnede var i barnehagen på 1970-tallet. Oslo kjenner jeg snart ikke igjen. Er det kanskje ikke på tide å bremse toget, gå ut på perrongen og se seg litt rundt? Nyte dagen. Smake på god mat. Høre på god musikk. Uten å se på klokka når toget skal videre. Uten å bekymre seg for morgendagens problemer. Kanskje til og med snakke med noen om noe hyggelig? Eller den gamle floskelen, ringe en gammel venn?

Vi lever lenger, vi tjener mer, vi har høyere standard og vi mer kunnskapsrike enn noensinne i historien. Men er vi lykkeligere? Tenk på noe som gjør deg glad eller lykkelig. Forsøk å gjøre mer av det. Tenk på hva du kan være foruten i livet, som stresser deg. Bytt det ut med noe som gjør deg lykkelig. Selv om det kun er 1 time ekstra i uka. Det blir 4 timer i måneden. 48 timer i året. Livet vil være akkurat det lille glimtet bedre. Kanskje det gir deg litt mer kraft på andre områder i livet der du føler du har stagnert. Og så litt etter litt løfter du deg opp psykisk og fysisk. Og før du vet ordet av det, så våkner du med litt mindre stress, angst og uro, enn i går.

For hva skal man med et moderne og høyteknologisk samfunn, hvis vi som er drivstoffet ikke fungerer riktig? Hvis vi som mennesker ikke utnytter kraften vår riktig? Nå som vi står innfor høytiden – kanskje den mest stressende i året – så prøv å tenke på hva som er viktig. Familien din. Barna dine. Vennene dine. Ikke bekymre deg for mye om gaver og riktig mat. Men at de menneskene du deler gavene og maten med har din fulle oppmerksomhet.

Det vil bli husket mer enn om ribba var «perfekt» eller hva de fikk i gave.

Tags: familienfremtidenmenneskerNorge
Del133Tweet77Del15

Unsubscribe
Henrik Arnesen

Henrik Arnesen

Journalist, ektemann og pappa. Nasjonalkonservativ og glad i landet mitt. Grønland barnehage og Lakkegata skole. Vekter i Oslo sentrum. Nå selvstendig næringsdrivende. Kontakt meg via e-post.

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.