fbpx
  • Siste nytt
  • Populært
(Skjermbilde/Amsterdam museum).

PK-HYSTERI: Amsterdam Museum fjerner ordet «Gullalder» fra utstillingen om landets historie – Ikke politisk korrekt

september 15, 2019
(Pixabay)

For seint å barbere seg når haka er skåret av

mars 28, 2023

Er subsidiert vindkraft virkelig fremtiden for Norge?

mars 27, 2023
(Fotomontasje / skjermbilde / NRK / Legatum Publishing / Lykten)

– Innvandringslobbyen har blod på hendene og vi bør ha selvtillit nok til å påpeke dette

mars 27, 2023
(Pixabay)

Det skandinaviske korthuset

mars 25, 2023
Partileder i Demokratene, Geir Ugland Jacobsen (Foto: Privat).

Norgesdemokratene og Ukraina – tilsvar fra partileder Geir Ugland Jacobsen

mars 24, 2023
(Pixabay)

Den «globale landsbyen» overtar gamle Norge

mars 22, 2023

Nyhetsrunden 21.3.2023 – Ap-rasisme, politiet frykter grovere gjengvold, 16-åring nær halshugget i Danmark og falske hatforbrytelser

mars 21, 2023
(Pixabay)

Vindturbiner er ikke bærekraftig på noe vis – verken økonomisk eller for miljøet og naturen

mars 19, 2023
(Pixabay)

Gni søvnen ut av øynene før det er for sent !

mars 16, 2023
Narcissus av Caravaggio. (år 1596).

Kjemp for alt du har kjært!

mars 13, 2023
Skjermbilde: iNyheter

Partileder i Norgesdemokratene kommenterer uroen i partiet

mars 12, 2023

Nyhetsrunden 12.3.2023 – Drapsforsøk i Oslo, Sverige synker videre ned i innvandrervolden, finske skolegutter mishandlet og mye mer

mars 12, 2023
(Pixabay)

Ukraina – åstedet for den gamle verdens ende?

mars 7, 2023

Nyhetsrunden 5.3.2023 – Nav-kontorer skal barrikaderes, nytt islamsk terrorangrep i Sverige og Trump krever 50 billioner dollar fra Kina

mars 5, 2023
Pixabay

Siste rester av vestlig kultur skal ødelegges

mars 3, 2023

Nyhetsrunden 28.1.2023 – Pengedryss over anti-norske organisasjoner, 11-åringer seksuelt overfalt på badeland, og eldre og syke kastes ut av sine boliger

februar 28, 2023
(Foto: Pixabay)

Biomatene – dine nye arvinger?

februar 27, 2023
Amsterdam sentrum denne uken. (Foto: Lykten.no)

Leserbilder: Amsterdam er full av søppelhauger

februar 24, 2023
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
lørdag, april 1, 2023
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Notiser

PK-HYSTERI: Amsterdam Museum fjerner ordet «Gullalder» fra utstillingen om landets historie – Ikke politisk korrekt

Redaksjonen Av Redaksjonen
september 15, 2019
i Notiser
Reading Time: 2minutter å lese
(Skjermbilde/Amsterdam museum).

(Skjermbilde/Amsterdam museum).

406
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Amsterdam Museum, som viser frem byens historie, har bestemt seg for å fjerne begrepet «Gouden Eeuw», eller «Den nederlandske gullalderen», fordi begrepet ikke er politisk korrekt.

Begrepet Gouden Eeuw viser til perioden da Nederland reiste seg økonomisk og militært, og har i lang tid vært en kilde til stor nasjonal stolthet, assosiert med fred, fremgang og uskyld.

Museet annonserte på sin nettside at begrepet ikke lenger er «representabelt nok» om det 17. århundre. Ifølge museet så «avviser begrepet den negative siden, som slavearbeid, fattigdom og krig. Det er historie fortalt fra perspektivet til den mektige».

(Amsterdam Museum).

Kurator Tom van der Molden sier at mange historier ikke har blitt fortalt og at hver generasjon og hver person må få lov til å fortelle sin historie.

«Dialogen om dette trenger rom og begrepet den gyldne tidsalder begrenser denne plassen», sier kuratoren.

Fra nå av vil alt som har med den gyldne tidsalderen å gjøre bli omtalt som det «17. århundre», inkludert museets permanente utstilling av portretter, som nå vil bli kalt «gruppeportretter fra det 17. århundre».

Ikke alle er fornøyde med museets elastiske ryggrad til det moderne venstreorienterte presset om politisk korrekthet. 

Politiker for det politiske partiet VVD, Zohair El Yassimi, sier at museet har «mistet hodet fullstendig»:

«Først måtte vi bytte gateskiltene, så fjernet vi statuene og nå har vi kastet hele den gylden tiden på søppeldynga. Det er ganske feigt å omskrive historien», sier han til avisen Telegraaf.

Michel Rog MP fra partiet CDA sier følgende om avgjørelsen til museet:

«Det er en hyper-korrekt ide fra eliten i Amsterdam og er for idiotisk å sette ord på. Å viske ut fortiden er nonsens. Bare forklar enkelt at den gyldne tid hadde sine negative sider, men det er ikke noe galt med det. Og det er ikke noe galt med litt nasjonal stolthet heller».

Riksmuseet i Nederland sier de ikke har tatt stilling til å fjerne begrepet Den nederlandske gullalderen, men at også de innrømmer at perioden hadde sine mørke sider. De vil neste år sette fokus på en utstilling om slaveriet.

Kilde: Free West Media

Tags: AmsterdamMuseumNederland
Del210Tweet82Del16

Unsubscribe
Redaksjonen

Redaksjonen

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.

 
Laster kommentarer...
Kommenter
    ×