fbpx
  • Siste nytt
  • Populært

Signal: Sikker kryptering av chat, samtaler og video

september 7, 2018
(Illustrasjon: Norgesdemokratene.no)

Vold, ran og drap – til høsten kan du stoppe det

juni 1, 2025
(Illustrasjonsbilde / Pixabay)

Er NATO en forsvarsorganisasjon?

april 19, 2025
Skjermbilde fra Youtube. Anne Weider Aasen rynker på nesen. (Video lenger ned i saken).

Rynket på nesen, men ga konservativt bokforlag medhold (VIDEO)

februar 28, 2025
(Foto: Legatum Publishing)

Ytringsfrihet under press i bokbransjen

februar 27, 2025
(Illustrasjon)

Faktisk.no fratatt retten til faktasjekking

januar 14, 2025
Massepsykose (Illustrasjon/Grok/Lykten.no).

Massepsykose – hvordan kan nordmenn være så lette å lure?

januar 4, 2025

– Det går en grense for hvor mange kriser et folk skal tåle, sier Ugland Jacobsen i nyttårstalen til Norgesdemokratene

januar 1, 2025

Det å sette spørsmålstegn ved kvinners rett til abort gjør du ikke ustraffet i dagens politiske klima

desember 20, 2024
Grafikk: Rett på media

Joe Biden benådet sin sønn for titalls kriminelle handlinger – inkludert «laptopen fra helvete»

desember 2, 2024
Thomas Hylland Eriksen, professor i sosialantropologi, holder appell under en demonstrasjon for papirløse asylsøkere i 2011. (Foto: GAD / CC BY-SA 3.0)

Thomas Hylland Eriksen er død – en spiker i den norske kista

november 28, 2024
Frostatingloven fra Magnus Den Gode på midten av 1000 tallet

Rettsstaten og objektiv lovgivning

november 24, 2024
(Illustrasjonsbilde / Canva)

Sivilisasjonens evige utfordringer

november 9, 2024

LIVE! USA-valget 2024 – følg valgkvelden og natten her!

november 5, 2024
Foto: Brett Weinstein (Wikipedia user Nrbelex), CC BY-SA 2.0)

VALGET I USA: Frykter opptøyer hvis Trump vinner

november 5, 2024

Donald Trump på verdens største podcast – se intervjuet her!

oktober 26, 2024

Trump på verdens største podcast – NRK i panikkmodus

oktober 23, 2024
Tryggere i Irak enn Sverige, forteller en tidligere flyktning. (Foto: Skärholmen August 2014 /Arild Vågen /  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Sveriges forfall – Iraker flyttet tilbake til hjemlandet – «Mye tryggere enn i Sverige»

oktober 16, 2024
(Grafikk / Alternativ Media / Norgesdemokratene)

Fakkeltog for trygghet i Vikersunds gater arrangeres torsdag 5. september av lokale Norgesdemokrater

september 2, 2024
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
mandag, juni 16, 2025
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Notiser

Signal: Sikker kryptering av chat, samtaler og video

Johan Slåttavik Av Johan Slåttavik
september 7, 2018
i Notiser
Reading Time: 2 mins read
336
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

I et samfunn hvor informasjonssikkerhet og privatliv har blitt redusert til et privilegium, er det viktig at vi alle gjør hva vi kan for å ivareta våre egne rettigheter. Retten til privat kommunikasjon og privatliv er en av dem.

Løsninger for krypterte samtaler med andre finnes det mange av. Veldig mange. Noen løsninger er likevel bedre enn andre. Signal er en av de løsningene som er bedre. Appen er utviklet av idealister, og gir E2E-kryptering (ende-til-ende) av tekst, telefonsamtaler og videosamtaler. I tillegg er kvaliteten på krypteringen og selve appen svært høy.

Andre og lignende tjenester som Telegram har lenge vært populære. Men nylig ble det oppdaget at Telegram utleverer informasjon om IP-adresser og lignende til myndigheter, dersom de mottar rettslige krav om dette. Signal gjør ikke dette. Derfor er Signal den løsningen som per i dag tilbyr best sikkerhet og privatliv for brukerne.

Selv har jeg brukt Signal lenge, og mye. Noe som gjør at jeg har fått danne meg et inntrykk av løsningen over tid. Jeg må innrømme at jeg er imponert. At folk fortsatt bruker Facebook chat, Skype og vanlig SMS er for meg ubegripelig – forutsatt at folk har den minste tanke for informasjonssikkerhet og eget privatliv.

Som et ekstra lag med sikkerhet bruker jeg også en svært god VPN-tjeneste. Også på mobilen. En tjeneste som jeg alltid sørger for å ha gående når jeg skal på nett, eller når jeg skal kommunisere med folk. For meg er kombinasjonen Signal og VPN den løsningen jeg sverger til i hverdagen. Jeg håper flere gjør det samme fremover. Privatliv er ikke noe som vi skal ta lett på. Uansett om vi har «noe å skjule» eller ikke.

For å se nærmere på Signal kan du lese om tjenesten på deres egne nettsider med å følge denne lenken.

Tags: kommunikasjonkrypteringprivatlivsignal
Del134Tweet84Del17

Unsubscribe
Johan Slåttavik

Johan Slåttavik

Kommentator og journalist. Har bachelorgrad i journalistikk fra Høgskulen i Volda. Er nå masterstudent ved NTNU i Trondheim. Kontakt meg via e-post.

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.