fbpx
  • Siste nytt
  • Populært
Reinert Skadsem. (Foto: Privat).

NRK prøver å manipulere valget

juni 15, 2021
(Illustrasjon: Norgesdemokratene.no)

Vold, ran og drap – til høsten kan du stoppe det

juni 1, 2025
(Illustrasjonsbilde / Pixabay)

Er NATO en forsvarsorganisasjon?

april 19, 2025
Skjermbilde fra Youtube. Anne Weider Aasen rynker på nesen. (Video lenger ned i saken).

Rynket på nesen, men ga konservativt bokforlag medhold (VIDEO)

februar 28, 2025
(Foto: Legatum Publishing)

Ytringsfrihet under press i bokbransjen

februar 27, 2025
(Illustrasjon)

Faktisk.no fratatt retten til faktasjekking

januar 14, 2025
Massepsykose (Illustrasjon/Grok/Lykten.no).

Massepsykose – hvordan kan nordmenn være så lette å lure?

januar 4, 2025

– Det går en grense for hvor mange kriser et folk skal tåle, sier Ugland Jacobsen i nyttårstalen til Norgesdemokratene

januar 1, 2025

Det å sette spørsmålstegn ved kvinners rett til abort gjør du ikke ustraffet i dagens politiske klima

desember 20, 2024
Grafikk: Rett på media

Joe Biden benådet sin sønn for titalls kriminelle handlinger – inkludert «laptopen fra helvete»

desember 2, 2024
Thomas Hylland Eriksen, professor i sosialantropologi, holder appell under en demonstrasjon for papirløse asylsøkere i 2011. (Foto: GAD / CC BY-SA 3.0)

Thomas Hylland Eriksen er død – en spiker i den norske kista

november 28, 2024
Frostatingloven fra Magnus Den Gode på midten av 1000 tallet

Rettsstaten og objektiv lovgivning

november 24, 2024
(Illustrasjonsbilde / Canva)

Sivilisasjonens evige utfordringer

november 9, 2024

LIVE! USA-valget 2024 – følg valgkvelden og natten her!

november 5, 2024
Foto: Brett Weinstein (Wikipedia user Nrbelex), CC BY-SA 2.0)

VALGET I USA: Frykter opptøyer hvis Trump vinner

november 5, 2024

Donald Trump på verdens største podcast – se intervjuet her!

oktober 26, 2024

Trump på verdens største podcast – NRK i panikkmodus

oktober 23, 2024
Tryggere i Irak enn Sverige, forteller en tidligere flyktning. (Foto: Skärholmen August 2014 /Arild Vågen /  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Sveriges forfall – Iraker flyttet tilbake til hjemlandet – «Mye tryggere enn i Sverige»

oktober 16, 2024
(Grafikk / Alternativ Media / Norgesdemokratene)

Fakkeltog for trygghet i Vikersunds gater arrangeres torsdag 5. september av lokale Norgesdemokrater

september 2, 2024
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
torsdag, juli 17, 2025
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Debatt

NRK prøver å manipulere valget

Demokratenes Reinert Skadsem ønsker å politianmelde NRK etter at den statsfinansierte lisensgiganten unnlot å ta med partiet på kanalens valgomat.

Leserinnlegg Av Leserinnlegg
juni 15, 2021
i Debatt
Reading Time: 4 mins read
Reinert Skadsem. (Foto: Privat).

Reinert Skadsem. (Foto: Privat).

502
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Av Reinert Skadsem, Demokratene

NRK har laget en såkalt valgomat som skal hjelpe den jevne «idiot» til å velge rett parti ved årets valg. Jeg skriver «idiot» i hermetegn fordi jeg viser til hva benevnelsen egentlig betyr som jeg fikk med meg fra grunnskolen og ikke hva som menes i dagens betydning.

Fra Wikipedia: Idiot er et ord som kommer fra gresk ἰδιώτης (idiōtis), «en person som ikke er interessert i politikk» eller «en vanlig innbygger» Og det er vel akkurat det vi snakker om her?

NRK har også et samfunnsoppdrag som er nedfelt i vedtektene. Jeg vil her vise til de aktuelle paragrafer som jeg finner relevante i denne sammenheng.

§ 13 NRK skal ivareta ytringsfrihet og ytringsvilkår for borgerne. NRK skal være redaksjonelt uavhengig og være balansert over tid. NRK skal bidra til å fremme den offentlige samtalen og medvirke til at hele befolkningen får tilstrekkelig informasjon til å kunne være aktivt med i demokratiske prosesser.
§ 27 NRK skal ha en bred og balansert dekning av politiske valg. Samtlige partier og lister over en viss størrelse omtales normalt i den redaksjonelle valgdekningen.
§ 29 NRK skal verne om sin integritet og sin troverdighet for å kunne opptre fritt og uavhengig overfor personer eller grupper som av politiske, ideologiske, økonomiske eller andre grunner vil øve innflytelse på det redaksjonelle innholdet. Virksomheten skal preges av høy etisk standard. Saklighet, analytisk tilnærming og nøytralitet skal etterstrebes, jf. bl.a. prinsippene i Redaktørplakaten, Vær Varsom-plakaten og Tekstreklameplakaten.
§ 39 NRKs allmennkringkastingstilbud skal være kilde til innsikt, refleksjon, opplevelse og kunnskap gjennom innhold og tjenester av høy kvalitet.

Det viser det seg at NRK ikke har tatt med flere landsdekkende partier med i sin valgomat til årets stortingsvalg. Partier som stiller til valg i hele landet, men som ikke er tatt med på NRK’s valgomat, er etter min kjennskap Demokratene, Partiet de Kristne, Liberalistene og Alliansen. Dette åpner for en del veldig problematiske problemstillinger jeg vil ta opp.

Jeg fikk på øret at grunnen til NRK’s manglende dekning av valgbare landsdekkende partier er: Kapasitet. Ingen premisser er oppgitt, ei heller opplyst om i informasjonen til valgomaten. Hvis det er argumentet, må man spørre seg hvorfor NRK i det hele tatt har laget en valgomat.

De hadde jo da hatt bedre kapasitet til andre ting? Og ikke minst: Er det slik NRK prioriterer hva som har nyhetsverdi? Et mord i Kirkenes blir ikke dekket fordi det ligger langt vekk fra nærmeste distriktskontor?
Jeg har i ettertid kontaktet NRK for å få en skriftlig redegjørelse om premisser for Valgomaten. (Som det fortsatt ikke blir opplyst om i valgomaten) Svaret lyder: «De partiene som stiller til valg i alle fylker, og som målt etter meningsmålinger over tid kan ligge an til å få en stortingsplass, er med i valgomaten» Det er fortsatt uklart om hvilke meningsmålinger som legges til grunn.

Hvis man er enig om at formålet med valgomaten er å guide folk til å velge rett parti for seg ved årets valg og ikke minst at NRK sin valgomat har stort potensial til å avgjøre mange stemmer ved årets valg, og dermed Stortings- sammensetning og regjering for de neste 4 år. Kan jeg ikke se annet enn at NRK gjør seg til en aktør, og ikke en formidler av valgmuligheter.

For de som finner fram til valgomaten og bruker den for å finne ut hvilket parti de skal stemme på i årets valg. Vil de risikere at de ikke engang blir gjort oppmerksom på at de faktisk finnes flere partier og at faktisk et annet parti står dem nærmest, når valgomaten åpenbart utelater en del aktuelle valgmuligheter. Det bryter i så fall åpenbart med paragraf 13, 27, 29 og 39 i NRK’s vedtekter.

Med tanke på at man blir tvunget til å betale for at NRK, i hvert fall delvis, driver propaganda for styresmaktene, skaper det assosiasjoner til regimer man normalt kritiserer på NRK. Bare de som sitter i «styrerommet» til Statskanalen, blir nevnt som alternativer som folk kan stemme på. At ikke NRK selv ser denne åpenbare ironien krever sikkert mange års trening i politisk korrekte korridorer, skjermet fra folk flest.

Med tanke på NRK sine egne vedtekter og ikke minst ærlig sunn fornuft, må NRK vurdere å ta med alle landsdekkende partier med i sin valgomat eller droppe den helt. Hvis man ikke tar med enkelte partier, må man nevne det som veldig synlig informasjon og ikke minst forklare hvorfor.

Slik NRK sin valgomat framstår nå, blir å anse som ren svindel overfor velgere som bruker den som hjelpemiddel til å finne ut hvilket parti de skal stemme på.

Jeg vil anmelde NRK for brudd på straffelovens paragraf 151:
Stemmekjøp og utilbørlig stemmepåvirkning. Med bot eller fengsel inntil 2 år straffes den som ved et offentlig valg:
a) Ved trussel eller andre ulovlige midler søker å påvirke noens avgivelse av stemme,
b) Ved å gi et gode, eller inngå avtale om det, søker å oppnå at noen forplikter seg til å stemme på en bestemt måte eller unnlate å stemme,
c) Opptrer slik at noen utilsiktet unnlater å stemme, eller stemmer annerledes enn tilsiktet.
Jeg vurderer det slik at NRK gjør seg skyldig i kategori «C» her. Her er det nok med at en person stemmer annerledes enn det han/hun ville ha gjort om han/hun hadde blitt gjort oppmerksom på at det fantes flere partier å velge mellom. Ikke minst nyter NRK fortsatt stor anseelse i befolkningen som et medium som tilsynelatende dekker det brede spekter.

Når man da ikke er med på listen til NRK, kan man fort bli «stemplet» som en kuriositet og ikke et parti som faktisk stiller helt likt i kampen om stemmene til velgerne.

Les mer om Demokratene og bli medlem: www.demokratene.org

(Innlegget ble først publisert på Demokratenes Facebook-vegg).

Tags: demokrateneNRKReinert SkadsemValg
Del201Tweet126Del25

Unsubscribe
Leserinnlegg

Leserinnlegg

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.

 
Laster kommentarer...
Kommenter
    ×