fbpx
  • Siste nytt
  • Populært

Sofia Rana fra partiet Rødt eier ingen skam

juli 15, 2023
(Skjermbilde / Klassekampen)

Radikalisering for åpen scene?

september 21, 2023
(Bilde: Legatum Publishing)

Legatum Publishing annonserer julekampanje på Ruter sine busser

september 20, 2023
Nancy Faeser fra SPD. (Foto: Privat).

Tyskland: Asylsøkere kan få stemmerett etter et halvt år i landet

september 20, 2023

Razzia mot patrioter i Tyskland og Sveits etter fredelig aksjon mot asylmottak

september 15, 2023

Sjokkvideo: New York Citys borgermester: «Innvandrerkrisen vil ødelegge byen»

september 9, 2023
(Foto: Privat).

Hans navn var Wes Smith (21)

september 3, 2023

AfD-politiker Stefan Korte i spennende diskusjon om geopolitikk og demografi

august 18, 2023
Sverigedemokraterna (CC BY-SA 3.0)

Et helt Kristiansand flyttet inn til Sverige på et halvt år

august 16, 2023
Flomsteinen ved Mjøsa.

CO2-utslipp reddet oss fra flomkatastrofe

august 15, 2023
Antallet døde av kulde respektive varme i 854 steder i Europa mellom år 2000 og 2019 - se skalaene under grafikken. (Skjermbilde / Lancet).

Ekstrem kulde tar livet av ti ganger flere enn «ekstremvarme»

august 14, 2023
(Skjermbilde / Tik Tok)

Hva driver du med? Ung kvinne sparket på Karl Johan

august 13, 2023
(Skjermbilde / Norgesdemokratene / Facebook)

Bussjåfør skal ha revet ned reklame for Norgesdemokratene

august 11, 2023
Foto: Thomas Spangler

Hvite allerede i minoritet blant USAs mindreårige

august 9, 2023
SOFIA RANA OG SHOAIB SULTAN. (Foto: Demonstrasjon utenfor Stortinget, 1. sept. 2019 / SIAN)

Rødt-politiker Sofia Rana fortsetter å støtte vold mot personer stemplet som «nazi» og «fascist»

august 7, 2023
SOFIA RANA FRA RØDT ER POLITIANMELDT. (Foto: Alternativ Media).

Profilert Rødt-politiker politianmeldt

august 3, 2023
(Skjermbilde / Twitter)

Angrepet på gardevaktene går viralt – hundretusenvis av delinger og kommentarer

juli 29, 2023
ANMELDT: Bystyrerepresentant og tidligere leder for Rødt Oslo, Siavash Mobasheri (Foto: Ole Mjelstad / Wikipedia / CC BY-SA 4.0)

Partiet Rødt sine voldsfantasier og myndighetenes beskyttelse av opposisjonelle i Norge

juli 25, 2023
Opptøyer i Paris / Skjermbilde

Franske mareritt

juli 20, 2023
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
fredag, september 29, 2023
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Debatt

Sofia Rana fra partiet Rødt eier ingen skam

Forlegger, menneskerettighetsaktivist og listekandidat for Norgesdemokratene, Tore Rasmussen, tar et kraftig oppgjør med voldsforherligelsen til ytre venstre som har kommet seg helt inn på Stortinget.

Tore Rasmussen Av Tore Rasmussen
juli 15, 2023
i Debatt
Reading Time: 4 mins read
501
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Rødt-politiker og rådgiver i Antirasistisk Senter, Sofia Rana, har frekkhetens nådegave. I midten av mai i år ledet Rana en mobb som presset biblioteksjef Knut Skansen til å kansellere [1] vår lansering av boken «Dere skal ikke erstatte oss!» av Renaud Camus. Konsekvensen var at vi måtte finne andre lokaler. Hendelsen ble omtalt av blant annet Dagbladet [2] Subjekt [3], Samtiden [4] og Bok & Bibliotek [5] som alle mente kanselleringen var udemokratisk.

Les også: Pressekonferanse om Den store befolkningsutskiftningen på Deichman Bjørvika 11. mai

Med unntak av Nettavisen [6] og Inyheter [7] har media har så langt valgt å ikke kommentere Ranas støtte til vold som vi dokumenterte 6. juni. 2023; [8] Dokumentasjonen fra Twitter viser at Rana støtter kniv- og batongangrep mot barn på en sommerleir i Frankrike.

Look at the French being action oriented 💅🏽 https://t.co/DfE3Xxze51

— Sofia Rana (@sofiarana82) August 23, 2022

Sofia Rana har frekkhetens nådegave.

Her poserer hun på Utøya under ett år etter at hun postet et tweet, (som hun nekter å slette eller ta avstand fra) hvor hun støttet et brutalt angrep mot mindreårige på sommerleir i regi av en ikke-voldelig royalistforening i Frankrike.… pic.twitter.com/aqVLS4rFXC

— Tore Rasmussen (@ToreRasm) July 12, 2023

På onsdag 14. juli poserte hun på Utøya, under ett år etter at hun postet tweeten med støtte til disse angrepene mot meningsmotstandere [9]. Dette viser hvor langt hun mener det er legitimt å gå i møte med andre perspektiv enn sitt eget.

Assosiasjonene til terroren på nettopp Utøya er påtrengende. Ved sin støtte til angrep på barn på sommerleir snubler Rana i Anders Behring Breiviks fotspor. Hennes holdninger kan lede til en negativ voldsspiral vi som samfunn må forhindre.

Les også: Innvandringslobbyen har blod på hendene og vi bør ha selvtillit nok til å påpeke dette

🇳🇴 Sofia Rana (R) eier ingen skam

Rana har tidligere frontet flere scenenekt-forsøk mot Legatum Publishing sine boklanseringer. Nå konstruerer hun også egne narrativ og fiktive tolkninger om potensielle bakenforliggende trusler i tweets.

I fjor forherliget hun vold mot… pic.twitter.com/zvNKTEWr4U

— Legatum Publishing (@LegatumBooks) July 14, 2023

Rødt-politiker og rådgiver i Antirasistisk Senter Sofia Rana mener det er over streken å påpeke at det hadde vært forferdelig om noen var så ekstreme å begå den type vold hun selv har støttet, fra sin egen konto her på Twitter. Snakk om å møte seg selv i døra. 😅

Her er den… https://t.co/age8ttyDZD

— Christen Krogvig (@Kyrre080957) July 12, 2023

Det er ironisk at Rana ikke innser at når hun støtter vold som politisk virkemiddel, legitimerer hun også indirekte vold mot seg selv og sitt parti. For oss som ikke ønsker en voldsspiral mellom ytre venstre og den allmenne befolkningen i Norge, er det viktig at media påpeker Ranas voldsromantikk.

Det ville vært forferdelig om noen var så ekstreme at de tok inspirasjon fra Rana sin støtte til batong- og knivangrep mot sovende barn på sommerleir, og angrep Rød Ungdom.

Helt klart. Sofia Rana fremstår som et aktivt medlem i den venstreekstreme voldsorganisjonen Antifa. pic.twitter.com/GV904xNJkt

— Tore Rasmussen (@ToreRasm) July 14, 2023

Kilder:

1. Sier ytre venstre selv må ta ansvaret Avlyste bokbad av frykt for bråk. Har likevel kjøpt inn den omstridte boken https://subjekt.no/2023/06/07/avlyste-bokbad-av-frykt-for-brak-har-likevel-kjopt-inn-den-omstridte-boken/

2. Rasisme på biblioteket? En møteplass for nesten alle https://www.dagbladet.no/meninger/en-moteplass-for-nesten-alle/79224766

3. Subjekt mener: Deichman lot mobben vinne https://subjekt.no/2023/05/09/deichman-lot-mobben-vinne/

4. – Deichman orker ikke å ta kampen for ytringsfriheten https://samtiden.no/bok-synspunkt/2023/deichman-orker-ikke-ta-kampen-ytringsfriheten

5. Ikkje kjøp denne boka inn til biblioteket https://www.aftenposten.no/meninger/debatt/i/kEXd8j/ikkje-kjoep-denne-boka-inn-til-biblioteket

6.Tilkalte politiet til sommerleir på Utøya etter Twitter-melding fra Norgesdemokratene-politiker
https://www.nettavisen.no/nyheter/tilkalte-politiet-til-sommerleir-pa-utoya-etter-twitter-melding-fra-norgesdemokratene-politiker/s/5-95-1217118

7. Rødt-politiker tilkalte politiet til sommerleir på Utøya etter Twitter-uenighet https://inyheter.no/2023/07/14/rodt-politiker-tilkalte-politiet-til-sommerleir-pa-utoya-etter-twitter-uenighet/

8. https://twitter.com/LegatumBooks/status/1666090373175975938

9. https://twitter.com/sofiarana82/status/1562046147362955265

Dette leserinnlegget ble først publisert på Legatum Publishing sine sosiale medier.

Tags: Legatum PublishingNorgepolitikkpolitisk voldRødtSofia RanaTore RasmussenUtøya
Del200Tweet125Del25

Unsubscribe
Tore Rasmussen

Tore Rasmussen

EdTech-gründer interessert i Metapolitikk. Mastergrad i Innovasjon og Entreprenørskap fra NMBU og Bachelor of Management fra Handelshøyskolen BI. Utestengt fra Storbritannia.

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.