fbpx
  • Siste nytt
  • Populært

Vil bruke FN til å presse Norge til å ta imot flere asylsøkere

januar 8, 2016
(Illustrasjon: Norgesdemokratene.no)

Vold, ran og drap – til høsten kan du stoppe det

juni 1, 2025
(Illustrasjonsbilde / Pixabay)

Er NATO en forsvarsorganisasjon?

april 19, 2025
Skjermbilde fra Youtube. Anne Weider Aasen rynker på nesen. (Video lenger ned i saken).

Rynket på nesen, men ga konservativt bokforlag medhold (VIDEO)

februar 28, 2025
(Foto: Legatum Publishing)

Ytringsfrihet under press i bokbransjen

februar 27, 2025
(Illustrasjon)

Faktisk.no fratatt retten til faktasjekking

januar 14, 2025
Massepsykose (Illustrasjon/Grok/Lykten.no).

Massepsykose – hvordan kan nordmenn være så lette å lure?

januar 4, 2025

– Det går en grense for hvor mange kriser et folk skal tåle, sier Ugland Jacobsen i nyttårstalen til Norgesdemokratene

januar 1, 2025

Det å sette spørsmålstegn ved kvinners rett til abort gjør du ikke ustraffet i dagens politiske klima

desember 20, 2024
Grafikk: Rett på media

Joe Biden benådet sin sønn for titalls kriminelle handlinger – inkludert «laptopen fra helvete»

desember 2, 2024
Thomas Hylland Eriksen, professor i sosialantropologi, holder appell under en demonstrasjon for papirløse asylsøkere i 2011. (Foto: GAD / CC BY-SA 3.0)

Thomas Hylland Eriksen er død – en spiker i den norske kista

november 28, 2024
Frostatingloven fra Magnus Den Gode på midten av 1000 tallet

Rettsstaten og objektiv lovgivning

november 24, 2024
(Illustrasjonsbilde / Canva)

Sivilisasjonens evige utfordringer

november 9, 2024

LIVE! USA-valget 2024 – følg valgkvelden og natten her!

november 5, 2024
Foto: Brett Weinstein (Wikipedia user Nrbelex), CC BY-SA 2.0)

VALGET I USA: Frykter opptøyer hvis Trump vinner

november 5, 2024

Donald Trump på verdens største podcast – se intervjuet her!

oktober 26, 2024

Trump på verdens største podcast – NRK i panikkmodus

oktober 23, 2024
Tryggere i Irak enn Sverige, forteller en tidligere flyktning. (Foto: Skärholmen August 2014 /Arild Vågen /  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Sveriges forfall – Iraker flyttet tilbake til hjemlandet – «Mye tryggere enn i Sverige»

oktober 16, 2024
(Grafikk / Alternativ Media / Norgesdemokratene)

Fakkeltog for trygghet i Vikersunds gater arrangeres torsdag 5. september av lokale Norgesdemokrater

september 2, 2024
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
søndag, juli 20, 2025
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Innenriks

Vil bruke FN til å presse Norge til å ta imot flere asylsøkere

Frieord.no Av Frieord.no
januar 8, 2016
i Innenriks
Reading Time: 3 mins read
337
Deling
Share on FacebookShare on Twitter
GUNNAR EKELØVE-SLYDAL. Helsingforskomiteen vil bruke FN for å presse regjeringen på asylfeltet.
GUNNAR EKELØVE-SLYDAL. Helsingforskomiteen vil bruke FN for å presse regjeringen på asylfeltet.

En rekke ideelle organisasjoner, UDI-ansatte, barneombudet, kirken og jurister jobber nå på spreng for å undergrave Stortingets hastevedtak om innstramminger i utlendingsloven fra november i fjor og Sylvi Listhaugs varslede innstramminger.

Det er særlig instruksen fra regjeringen om at asylsøkere som har hatt opphold i et trygt tredjeland, skal få avslag etter utlendingslovens paragraf 32, som har satt sinnene i kok hos mange organisasjoner og enkeltpersoner på venstresiden i norsk politikk.

Les også: Kan komme 120.000 asylsøkere til Norge i 2016

Helsingforskomiteen, Amnesty og NOAS (Norsk organisasjon for asylsøkere), mener at utlendingsloven er i strid med Norges internasjonale forpliktelser. De har derfor sendt et krast brev til FNs høykommissær for flyktninger (UNHCR).

– Vi mener det er viktig at UNHCR vurderer den nye norske praksisen som nå særlig gjelder de asylsøkerne som kommer fra Russland. Et veldig stort flertall blir avvist, og får ikke behandlet sin asylsøknad her, sier Gunnar Ekeløve-Slydal i Den norske Helsingforskomite til NRK.

Les også: Hundrevis av bekymringsmeldinger til PST om asylsøkere

UDI-ansatte

Regjeringens asylinnstramminger møter også voldsom motstand innad i Utlendingsdirektoratet (UDI).

– Jeg har jobbet lenge i UDI. Jeg har vært fleksibel, har opparbeidet meg en solid breddekompetanse, har alltid vært effektiv og hatt en god produksjon. Men jeg ønsker ikke å behandle disse sakene, skriver en saksbehandler i et internt diskusjonsforum som er gjengitt av VG.

Innlegget, som har fått støttende kommentarer fra flere andre UDI-ansatte, kritiserer først og fremst instruksen om ikke å realitetsbehandle asylsøknader fra personer som kommer til Norge etter opphold i Russland.

Noe av panikken som nå råder innad i UDI kommer også av lovendringen som gir regjeringen adgang til å instruere Utlendingsnemnda. Dette gjør at UDI mister noe av sin tidligere, nærmest, totale makt over asylfeltet i Norge.

Les også: UDI planlegger 2.000 ayslmottak i Norge

Får støtte av jussprofessor

MADS ANDENÆS. Jussprofessoren støtter UDI-ansatte som ønsker å boikotte den demokratiske prosessen i asylpolitikken.
MADS ANDENÆS. Jussprofessoren støtter UDI-ansatte som ønsker å boikotte den demokratiske prosessen i asylpolitikken.

Jusprofessor Mads Andenæs mener det er «betryggende» at UDI-ansatte ikke vil oppfylle Frp-statsrådenes asyl-innstramminger, skriver VG i en annen artikkel.

– Det er betryggende at folk som arbeider med disse spørsmålene viser faglig integritet. For folk som jobber i offentlig forvaltning må det gå grenser for hva de skal gå med på, og dette gjør de nå klart for politisk ledelse, sier Andenæs til VG.

Les også: Tvangsreturnerte asylsøkere kommer tilbake til Norge

Andre kaster seg på

Også barneombudet og kirken har gått i strupen på regjeringen etter regjeringens varslede asyl-innstramminger.

I høringsforslaget fra regjeringen går det fram at oppholdstillatelsen til enslige mindreårige asylsøkere – som etter en såkalt «barnesensitiv vurdering» ble ansett å ha behov for beskyttelse – skal vurderes på nytt når de fyller 18 år.

Dette får barneombud Anne Lindboe til å advare mot at barna kan få psykiske problemer og gå under jorda for å unngå å bli sendt hjem, som igjen kan føre dem inn i kriminelle nettverk.

Les også: Tre av fire asylbarn var voksne

Tags: AmnestyBarneombudetGunnar Ekeløve-SlydalHelsingforskomiteenMads AndenæsNOASSylvi Listhaug
Del135Tweet84Del17

Unsubscribe
Frieord.no

Frieord.no

Artikkelen/artiklene er hentet fra de nedlagte nettstedene Frieord.no og Ordetermitt.com

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.

 
Laster kommentarer...
Kommenter
    ×