fbpx
  • Siste nytt
  • Populært
DANMARKS FREMTID. (Foto: Samnytt).

Innvandring bak 90 prosent av Danmarks befolkningsøkning

mai 22, 2022
(Pixabay)

For seint å barbere seg når haka er skåret av

mars 28, 2023

Er subsidiert vindkraft virkelig fremtiden for Norge?

mars 27, 2023
(Fotomontasje / skjermbilde / NRK / Legatum Publishing / Lykten)

– Innvandringslobbyen har blod på hendene og vi bør ha selvtillit nok til å påpeke dette

mars 27, 2023
(Pixabay)

Det skandinaviske korthuset

mars 25, 2023
Partileder i Demokratene, Geir Ugland Jacobsen (Foto: Privat).

Norgesdemokratene og Ukraina – tilsvar fra partileder Geir Ugland Jacobsen

mars 24, 2023
(Pixabay)

Den «globale landsbyen» overtar gamle Norge

mars 22, 2023

Nyhetsrunden 21.3.2023 – Ap-rasisme, politiet frykter grovere gjengvold, 16-åring nær halshugget i Danmark og falske hatforbrytelser

mars 21, 2023
(Pixabay)

Vindturbiner er ikke bærekraftig på noe vis – verken økonomisk eller for miljøet og naturen

mars 19, 2023
(Pixabay)

Gni søvnen ut av øynene før det er for sent !

mars 16, 2023
Narcissus av Caravaggio. (år 1596).

Kjemp for alt du har kjært!

mars 13, 2023
Skjermbilde: iNyheter

Partileder i Norgesdemokratene kommenterer uroen i partiet

mars 12, 2023

Nyhetsrunden 12.3.2023 – Drapsforsøk i Oslo, Sverige synker videre ned i innvandrervolden, finske skolegutter mishandlet og mye mer

mars 12, 2023
(Pixabay)

Ukraina – åstedet for den gamle verdens ende?

mars 7, 2023

Nyhetsrunden 5.3.2023 – Nav-kontorer skal barrikaderes, nytt islamsk terrorangrep i Sverige og Trump krever 50 billioner dollar fra Kina

mars 5, 2023
Pixabay

Siste rester av vestlig kultur skal ødelegges

mars 3, 2023

Nyhetsrunden 28.1.2023 – Pengedryss over anti-norske organisasjoner, 11-åringer seksuelt overfalt på badeland, og eldre og syke kastes ut av sine boliger

februar 28, 2023
(Foto: Pixabay)

Biomatene – dine nye arvinger?

februar 27, 2023
Amsterdam sentrum denne uken. (Foto: Lykten.no)

Leserbilder: Amsterdam er full av søppelhauger

februar 24, 2023
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
lørdag, april 1, 2023
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Utenriks

Innvandring bak 90 prosent av Danmarks befolkningsøkning

Danmarks demografiske skjebne avgjøres av landets åpne grenser og generøse velferdspolitikk. Legg på fødselstallene til ikke-vestlige, så er det spådd at dansker vil bli en minoritet i sitt eget land.

Redaksjonen Av Redaksjonen
mai 22, 2022
i Utenriks
Reading Time: 4minutter å lese
DANMARKS FREMTID. (Foto: Samnytt).

DANMARKS FREMTID. (Foto: Samnytt).

402
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

I den demografiske forandringen som av mange beskrives som et «befolkningsutbytte» gjennom masseinnvandringen til Europa, har Sverige i all hovedsak tatt oppmerksomheten her i Norden. Men tallene for nabolandet Danmark viser en lignende utvikling.

Tall viser nå at ni av ti personer som bidrar til landets befolkningsøkning enten er innvandrere eller barn av innvandrere, skriver Den Korte Avis.

Til tross for at Danmark har ført en vesentlig mer restriktiv innvandringspolitikk i forhold til vårt naboland Sverige, har den fått en kraftfull påvirkning på landets demografiske profil. Statistikk viser at befolkningen i Danmark øker – men ikke med dansker. Istedenfor er ni av ti enten personer som er innvandret til landet eller som er født av innvandrede foreldre.

Les også: Sjokkvideo viser danske skolebarn tvinges til å be til Allah i klasserommet

Drøyt 90 prosent av befolkningsøkningen er altså relatert til innvandring. Det innebærer at danskene som andel av befolkningen sakte men sikkert blir færre og færre, og til slutt vil bli en minoritet i Danmark. Tallene er hentet ut av det danske statistikkbyrået Danmark Statistik, søsterorganisasjonen til SSB i Norge.

Under tiårsperioden 1. april 2013 og frem til 1. april 2022, har antallet innbyggere i Danmark økt med 281.000 personer. Men kun 24.000 av disse tilhører gruppen dansker. Landets innbyggertall steg fra 5.3 til 5.9 millioner i denne perioden.

Les også: Syrisk flyktning ønsker sine 20 barn og tre koner til Danmark

DET NYE DANMARK: Et alt vanligere syn i den danske offentligheten. Tall fra Dansk Statistik spår at den danske befolkningen vil komme i minoritet i fremtiden. (Foto: Den Korte Avis).

Les også: DANMARK: By kjøper inn 10 eiendommer for 24 millioner kroner til flyktninger

En majoritet av innvandrerne bak befolkningsøkningen er dessuten ikke-vestlige, med de problemer og utfordringer det medfører for integrasjonen i det danske samfunnet. I følge Danmark Statistik er 148.000 av ikke-vestlig bakgrunn og kun 106.000 har vestlig bakgrunn.

Selv om Danmark ikke når opp til «svenske nivåer», så utgjør ikke-vestlige innvandrere og deres etterkommere i dag offisielt nærmere 10 prosent av den totale befolkningen i Danmark. Og utviklingen ser ikke ut til å bremse opp.

Les også: Danmarkistan – På 14 danske videregående skoler er innvandrere i flertall

Les også: Afrikanere mishandlet kjærestepar i Danmark på julaften – ble slått med sykkelkjede (Obs: Sterke bilder)

Danskenes andel av befolkningsøkningen er lavere enn befolkningsveksten som utgjøres av personer med muslimsk bakgrunn. Det vil si at fra de 24 såkalte MENAP-landene (Midtøsten og Afrika, samt Pakistan og Tyrkia).

Selv om man bare velger ut halvparten disse 24 opprinnelseslandene som har bidratt mest til Danmarks befolkningsøkning, er det fremdeles et større antall enn hva danskene selv har bidratt med til befolkningsøkningen.

Danmark har forsøkt å stramme inn innvandringen av nye migranter, men utviklingen fortsetter allikevel. Dette på grunn av at de migrantene som allerede har ankommet landet, i særdeleshet de fra ikke-vestlige land, har en betydelig høyere fødselsrate enn danskene.

Fødslene utgjør faktisk en større pågang på landets demografiske forandring enn innvandringen.

Les også: Afrikansk seriemorder fikk herje fritt i Danmark

Tyrkia, Irak og Somalia topper listen og det er familier med disse opprinnelsesnasjonaliteter som føder flest barn i Danmark. Tyrkerne topper med 9.703 fødsler siden 2013, mens irakerne har 4.100 fødsler. Somaliere følger etter med 3.139.

Mange av disse er også skjulte i andre statistiske sammenhenger, da de får dansk statsborgerskap allerede fra fødselen av. For å synliggjøre utviklingen må man gå dypere inn i statistikken og se på etnisitet og religion, og ikke bare statsborgerskap.

Les også: DANMARK: Somalisk asylsøker fikk opphold og bolig – drepte naboen med 160 knivstikk

Kilde: Samnytt

Relatert:

  • DANMARK: 55.000 statsborgerskap utdelt på 10 år – 85 prosent til ikke-vestlige
  • Nå er hver sjette nyfødte i Danmark av ikke-vestlig opprinnelse
  • Danmark: Somaliere dømmes for voldsforbrytelser åtte ganger så ofte som dansker
  • Det er nesten 200.000 flere personer i Danmark med innvandrerbakgrunn enn tidligere antatt
  • Danmark har allerede nådd det antallet innvandrere som var forventet i 2050
Tags: BefolkningsutbytteDanmarkDanmark Statistikikke-vestliginnvandringislamMENAmuslimer
Del161Tweet101Del20

Unsubscribe
Redaksjonen

Redaksjonen

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.

 
Laster kommentarer...
Kommenter
    ×