fbpx
  • Siste nytt
  • Populært

Har regjeringen abdisert?

mars 5, 2021

Er subsidiert vindkraft virkelig fremtiden for Norge?

mars 27, 2023
(Fotomontasje / skjermbilde / NRK / Legatum Publishing / Lykten)

– Innvandringslobbyen har blod på hendene og vi bør ha selvtillit nok til å påpeke dette

mars 27, 2023
(Pixabay)

Det skandinaviske korthuset

mars 25, 2023
Partileder i Demokratene, Geir Ugland Jacobsen (Foto: Privat).

Norgesdemokratene og Ukraina – tilsvar fra partileder Geir Ugland Jacobsen

mars 24, 2023
(Pixabay)

Den «globale landsbyen» overtar gamle Norge

mars 22, 2023

Nyhetsrunden 21.3.2023 – Ap-rasisme, politiet frykter grovere gjengvold, 16-åring nær halshugget i Danmark og falske hatforbrytelser

mars 21, 2023
(Pixabay)

Vindturbiner er ikke bærekraftig på noe vis – verken økonomisk eller for miljøet og naturen

mars 19, 2023
(Pixabay)

Gni søvnen ut av øynene før det er for sent !

mars 16, 2023
Narcissus av Caravaggio. (år 1596).

Kjemp for alt du har kjært!

mars 13, 2023
Skjermbilde: iNyheter

Partileder i Norgesdemokratene kommenterer uroen i partiet

mars 12, 2023

Nyhetsrunden 12.3.2023 – Drapsforsøk i Oslo, Sverige synker videre ned i innvandrervolden, finske skolegutter mishandlet og mye mer

mars 12, 2023
(Pixabay)

Ukraina – åstedet for den gamle verdens ende?

mars 7, 2023

Nyhetsrunden 5.3.2023 – Nav-kontorer skal barrikaderes, nytt islamsk terrorangrep i Sverige og Trump krever 50 billioner dollar fra Kina

mars 5, 2023
Pixabay

Siste rester av vestlig kultur skal ødelegges

mars 3, 2023

Nyhetsrunden 28.1.2023 – Pengedryss over anti-norske organisasjoner, 11-åringer seksuelt overfalt på badeland, og eldre og syke kastes ut av sine boliger

februar 28, 2023
(Foto: Pixabay)

Biomatene – dine nye arvinger?

februar 27, 2023
Amsterdam sentrum denne uken. (Foto: Lykten.no)

Leserbilder: Amsterdam er full av søppelhauger

februar 24, 2023
Redaksjonen i New York Times i midten av forrige århundre. (Pixabay)

Journalistikkens knefall for politiske kuppmakere!

februar 23, 2023
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
tirsdag, mars 28, 2023
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Debatt

Har regjeringen abdisert?

Jeg leser i Nationen at Statistisk sentralbyrå sier at selv med inntektene fra olje- og gasseksport, endte Norge med et handelsunderskudd med EU på 65 milliarder kroner i tillegg til 163 milliarder som fastlandsøkonomien tapte i 2020!

Svein Arne Grønnevik Av Svein Arne Grønnevik
mars 5, 2021
i Debatt
Reading Time: 2minutter å lese
601
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Da kan det ikke være meningen at vi skal betale 6 milliarder for å være med i en «gjensidig avtale» som vi taper langt over 65 milliarder på? Dette er en husmannskontrakt som er i strid med Grunnloven og som vi i Demokratene kommer til å jobbe beinhardt for å få fjernet om velgerne vil.

Et forslag om å kutte i Norges økonomiske bidrag til EØS-avtalen, ble dessverre nedstemt av regjeringspartiene med støtte fra Ap og Frp. Istedenfor har H+V+Krf-regjeringen med støtte fra Frp, bestemt seg for å øke Norges bidrag til EØS-avtalen med 250 millioner kroner i 2021 over statsbudsjettet.

Hvilke argumenter finnes for at vi skal betale 250 millioner mer for å få 65 milliarder mindre tilbake? Og det i et marked som fra i år har krympet med 15% i år på grunn av Brexit? Samtidig har husholdningene fått vesentlig høyere utgifter til strøm på grunn av finansieringen av de faunakriminelle vindturbinene der vi forbrukere får en dobbel regning for turbiner og utenlandskabler. Har regjeringen abdisert og overlatt styringen helt til Brussel?

Vi ser også at EØS avtalen er utdatert da blant annet både England, Sveits, Færøyene og Chile har vesentlig bedre avtaler for fisk og landbruk enn det Norge har. Derfor eksporterer vi mellom 37 000 og 60 000 tonn ubearbeidet fisk til EU og andre land, som i stor grad kunne blitt bearbeidet i Norge. En god del av dette blir så solgt tilbake til Norge som «Norsk» fisk, ofte fylt med farlige kjemikalier for å kunne holde så høy vekt som mulig.

Dette kunne gitt minst 25 000 flere arbeidsplasser, spesielt i de nordligste fylkene som kunne forsynt oss og andre med rene fiskeprodukter uten giftige ingredienser. Dette handler totalt sett om arbeid, bosetting og skatteinngang i kommunene langs kysten som kunne gitt oss rene fiskeprodukter etter Norske normer.

Og selv om EU truer med diverse straffetiltak slik som med England under Brexit forhandlingene, kan en trøste seg med at EU er bare 50 % selvforsynt med fisk, inkludert engelsk fisk. Og de har på lik linje med andre land inkludert Norge et behov for gjensidig markedstilgang for både landbruksprodukter og annet. Så her vil nok EU måtte jenke seg om vi får voksne folk på tinget som ikke står med lua i hånden i møte med EU sine forhandlere. Og i en overgangstid med lavere salg til EU, kan vi overlate fisking innenfor 12 mils grensen til kystfiskebåter på maksimum 15 meters lengde for å bygge opp igjen bestanden av kysttorsken.

Vi har handlet med omverdenen i over tusen år og skal fortsette med det. Å gå ut av EØS avtalen vil gjøre oss i stand til å inngå avtaler med resten av verden på egne premisser. Vi trenger bare å stemme inn politikere med Norge sitt beste som ledestjerne og stemme ut de som har feite jobber i de gjennomkorrupte EU og FN systemene som ledestjerne.

Tags: BrexitEØSEUSvein Arne Grønnevik
Del240Tweet150Del31

Unsubscribe
Svein Arne Grønnevik

Svein Arne Grønnevik

Leder, Demokratene Vestland Fylkeslag

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.