fbpx
  • Siste nytt
  • Populært

EU-leder: «Majoriteten av asylsøkerne er velferdsmigranter og ikke flyktninger»

juli 14, 2017
(Illustrasjonsbilde / Pixabay)

Er NATO en forsvarsorganisasjon?

april 19, 2025
Skjermbilde fra Youtube. Anne Weider Aasen rynker på nesen. (Video lenger ned i saken).

Rynket på nesen, men ga konservativt bokforlag medhold (VIDEO)

februar 28, 2025
(Foto: Legatum Publishing)

Ytringsfrihet under press i bokbransjen

februar 27, 2025
(Illustrasjon)

Faktisk.no fratatt retten til faktasjekking

januar 14, 2025
Massepsykose (Illustrasjon/Grok/Lykten.no).

Massepsykose – hvordan kan nordmenn være så lette å lure?

januar 4, 2025

– Det går en grense for hvor mange kriser et folk skal tåle, sier Ugland Jacobsen i nyttårstalen til Norgesdemokratene

januar 1, 2025

Det å sette spørsmålstegn ved kvinners rett til abort gjør du ikke ustraffet i dagens politiske klima

desember 20, 2024
Grafikk: Rett på media

Joe Biden benådet sin sønn for titalls kriminelle handlinger – inkludert «laptopen fra helvete»

desember 2, 2024
Thomas Hylland Eriksen, professor i sosialantropologi, holder appell under en demonstrasjon for papirløse asylsøkere i 2011. (Foto: GAD / CC BY-SA 3.0)

Thomas Hylland Eriksen er død – en spiker i den norske kista

november 28, 2024
Frostatingloven fra Magnus Den Gode på midten av 1000 tallet

Rettsstaten og objektiv lovgivning

november 24, 2024
(Illustrasjonsbilde / Canva)

Sivilisasjonens evige utfordringer

november 9, 2024

LIVE! USA-valget 2024 – følg valgkvelden og natten her!

november 5, 2024
Foto: Brett Weinstein (Wikipedia user Nrbelex), CC BY-SA 2.0)

VALGET I USA: Frykter opptøyer hvis Trump vinner

november 5, 2024

Donald Trump på verdens største podcast – se intervjuet her!

oktober 26, 2024

Trump på verdens største podcast – NRK i panikkmodus

oktober 23, 2024
Tryggere i Irak enn Sverige, forteller en tidligere flyktning. (Foto: Skärholmen August 2014 /Arild Vågen /  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Sveriges forfall – Iraker flyttet tilbake til hjemlandet – «Mye tryggere enn i Sverige»

oktober 16, 2024
(Grafikk / Alternativ Media / Norgesdemokratene)

Fakkeltog for trygghet i Vikersunds gater arrangeres torsdag 5. september av lokale Norgesdemokrater

september 2, 2024
(Illustrasjonsbilde / Midjourney)

En helt ny by i Norge?

august 29, 2024
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
mandag, mai 19, 2025
Lykten
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Ingen resultat
Vis alle resultater
Lykten
Ingen resultat
Vis alle resultater
Hjem Multimedia

EU-leder: «Majoriteten av asylsøkerne er velferdsmigranter og ikke flyktninger»

Frieord.no Av Frieord.no
juli 14, 2017
i Multimedia, Utenriks
Reading Time: 4 mins read
335
Deling
Share on FacebookShare on Twitter

Seks av ti – altså en klar majoritet – av de som søker asyl i EU er ikke flyktninger, men økonomiske velferdsmigranter som savner beskyttelsesbehov og asylgrunnlag.

Les også: Flyktninger strømmer til Sverige etter at Danmark halverte bidrag til asylsøkere

Dette sier EU-kommisjonens første viseordfører, den nederlandske sosialdemokraten Frans Timmermans til TV-stasjonen Nederlandse Omroep Stichting, NOS. Timmermans mener at disse personene bør sendes tilbake umiddelbart for å frigjøre ressurser til de som virkelig trenger beskyttelse.

– Mange av mottakene i Europa opererer helt på grensen til hva som er forsvarlig og en retur av de grunnløse migrantene ville gjøre en enorm forskjell, fortsetter Timmermans.

Les også: Syria-flyktninger kan koste nærmere tusen milliarder

D
RAPPORT: En ny rapport fra EU-organisasjonen viser at 6 av 10 asylsøkere er velferdsmigranter og ikke har reelle beskyttelsesbehov.

Over en million migranter tok seg inn i EU i løpet av 2015, hovedsaklig gjennom Italia og Hells. EUs ytre grensekontrollmyndigheter, Frontex, går på knærne og den ytre grensekontrollen har i prinsipp havarert.

Frans Timmermans mener med henvisning til den Frontex-rapporten som disse tallene kommer fra, at flesteparten av disse migrantene ikke er flyktninger, men personer som ønsker et økonomisk behageligere liv enn det de hadde i landene de bodde i før.

Ettersom man vet at man ikke har en utdanning som gjør at man kan arbeidsinnvandre til EU – noe som i prinsipp er helt fritt – velger man istedenfor å misbruk asylretten i håp om å kunne ta for seg av de økonomiske bidragene dette gir rett til.

Les også: EU-sjef tror flyktningstrømmen vil fortsette

Man søker seg derfor også til de landene som blant annet Tyskland, Sverige og Norge, der kravene for asylrelatert opphold er lavest og der bidragssystemene er de mest generøse.

Timmermanns støtter sin uttalelse på at det store flertallet – 60 prosent – som ankommer EU, kommer fra helt andre land enn det krigsherjede Syria, personer som kommisjonsordføreren mener «ikke har en eneste grunn å søke flyktningstatus fra».

Ewa Moncure, som er talskvinne for Frontex, og som altså er det organet som står bak rapporten som Timmermanns henviser til, bekrefter at langt ifra alle asylsøkere kommer fra Syria. Derimot sier hun at hun har fått munnkurv når det gjelder den faktiske prosentandelen. Hun opplyser allikevel at slike prosentsatser vil bli offentliggjort i fremtiden.

Mange av de som har kommet via Italia er nigerianere. Timmermanns nevner også de store strømmene av tunisiere og marokkanere har kommet til EU via Tyrkia og at disse ikke har noen flyktningstatus, men er økonomiske velferdsmigranter.

Les også: Syrisk flyktning: «Mitt mål er å islamisere Europa»

Ifølge Timmermanns har de altså ingen rett til å få asyl i noe EU-land. Allikevel beslaglegger de en majoritet av mottakelse- og asylressursene.

Det mener kommisjonsordføreren er urimelig og anser at disse personene bør sendes hjem til sin opprinnelsesland direkte, slik at de ikke stjeler resurser fra de virkelige flyktningene. Dette er helt nødvendig, mener Timmermanns, ettersom antallet migranter som kommer til EU-landene idag overstiger kapasiteten for hva mottakerlandene kan håndtere.

Uttalelsen og rapporten kommer samtidig som Slovakia sin statsminister Robert Fico nylig gikk ut og hevdet at EU begår et «rituelt selvmord», ved å la så mange mennesker komme hit:

– Om man på grunnlag av tilfeldige eller permanente kvoter tvinger oss å importere 50.000 personer med en helt annen kultur og religion – og disse i all hovedsak er unge menn – så kan jeg ikke forestille meg at vi skulle kunne integrere dem, for det går ikke.

Les også: Statsminister: «Europas eksistens er i fare»

D
KRITISK: Slovakia sin statsminister, Robert Fico, er mildt sagt lite imponert over måten EU har taklet migrasjonsflommen og nå presser EU-landene til å ta imot ikke-integrerbare og i mange tilfeller falske migranter.

– De ville ende opp med å bo for seg selv og ha sine egne liv og egne regler, og derfor sier jeg at denne ideen er feil og ugjennomførbar.

–  Hvis det skal gå helt til sent i 2016 eller 2017 for Europa å sette opp sine planlagte grense- og kystvaktstyrker, så vil EU ha tatt livet av seg selv. Vi marinerer i vår egen inkompetanse og kjemper mot kvoter som er ulogiske, mens tusenvis av migranter kommer til Europa hver eneste dag, sier Fico ifølge avisen Telegraph.

Les også: FN-økonom: Innvandringen vil avvikle velferdsstaten

Relatert:

  • Imam til flyktningene: «Få barn med europeiske kvinner og erobre deres land»
  • Rabbiner: Flyktningene er ikke syrere, de er ikke flyktninger og det er ikke noen krise
  • Migrasjon som våpen – fremprovoserte strømmer av flyktninger
  • Kun 10 prosent av båtflyktningene i Middelhavet er reelle flyktninger
  • Falsk norsk pass pass selges for 35.000 kroner til «flyktninger»
  • Syriske kvinner fordømmer menn som drar til Europa
  • Fjerner støtte til syke nordmenn – ønsker flere flyktninger og asylsøkere
Tags: asylsøkereEUflyktningerFrontexHellasinnvandringItaliaNorgeøkonomiSverigeSyriavelferd
Del134Tweet84Del17

Unsubscribe
Frieord.no

Frieord.no

Artikkelen/artiklene er hentet fra de nedlagte nettstedene Frieord.no og Ordetermitt.com

  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast
Lykten

Copyright © 2020 LyktenNo.

  • Tips oss
  • Støtt oss
  • Send inn innlegget ditt
  • Kontakt oss
  • Om oss

Ingen resultat
Vis alle resultater
  • Notiser
  • Innenriks
  • Utenriks
  • Multimedia
  • Kommentar
  • Leserinnlegg
  • Podcast

Copyright © 2020 LyktenNo.

 
Laster kommentarer...
Kommenter
    ×